1. Avaleht
  2. Keskkond
  3. Alexela avab Eesti esimesed vesinikutanklad ja toob turule vesinikuballoonid
Alexela avab Eesti esimesed vesinikutanklad ja toob turule vesinikuballoonid

Alexela avab Eesti esimesed vesinikutanklad ja toob turule vesinikuballoonid

Järgmise aasta oktoobris avatakse kaks rohevesinikutanklat Tallinnas, üks neist on sõiduautodele mõeldud tankla Peterburi teel ja teine vesinikubussidele ja -rekadele suunatud tankla Väos koostöös Utilitasega. Lisaks on Alexelal juba järgmisel aastal valmidus hakata pakkuma tarbijatele vesinikuballoone. Ka riik valmistub vesinikurevolutsiooniks – ettevalmistamisel on esimene vesinikpraamlaeva hange.

Esimese vesinikutankla ehitusluba on väljastatud, seadmed ja tehnoloogia tellitud ning saabuvad prognoosi kohaselt tuleva aasta septembriks. Erinevalt Lätist saab Eestis müüdav vesinik olema 100% roheline ehk toodetud taastuvatest allikatest.

„Praegu sõidavad Eesti teedel üksikud vesinikuautod, mida tangitakse Riias,” märkis Alexela energiamüügi valdkonnajuht Tarmo Kärsna. „Teame, et järgmisel sügisel jõuab turule 30 ühistransporti suunatavat vesinikuautot, lisaks prognoosivad automüüjad, et lähiaastatel jõuab turule veel sadu autosid ja rasketehnikat sh bussid, rekad ja laevad. Kui vesinik saab hinna poolest veelgi taskukohasemaks, siis ootame turul revolutsiooni, sest vesinikuautot saab 5 minutiga 500 kilomeetriks tankida, see on talvistes oludes sama töökindel kui bensiiniauto ning saastamise asemel puhastab juba saastunud linnaõhku,” rääkis Kärsna.

„Eesti roheenergeetikas on probleem juhitavate koormustega – kui tuul parasjagu ei puhu ja päike ei paista, siis rohelist energiat ei saa,” selgitas Tartu Ülikooli teadur Ove Oll. „Vesiniku puhul saame rääkida nii juhitavast tootmisest kui koormusest ehk saame tuulisel ja päikeselisel ajal toota soodsalt rohevesinikku. Kui tuuleparke tuleb juurde ja mõni meretuulepark samuti, on loodud kõik eeldused konkurentsivõimelise hinnaga keskkonnasõbraliku vesiniku tootmiseks,” märkis Oll.

Vesiniku peamiseks eeliseks on asjaolu, et seda saab ette toota ja kui saavutatakse kriitiline maht, tekivad eeldused konkurentsivõimeliseks hinnaks. Lõpusirgele on jõudmas esimene riiklik praamlaeva hange, erinevad autotootjad tulevad välja uute vesinikuautodega ning järjest enam toodetakse mobiilseid tehnikavidinaid, mis ei vaja elektripistikut. Riiklikud investeeringud ja toetusmehhanismid kiirendavad alternatiivkütuste turuletulemist ning soodustavad erasektori panustamist.

  • Alexela on eestimaine rohenovaator, kes arendab jätkusuutlikku tanklavõrgustikku läbi biometaani, LNG, elektri ja lähitulevikus vesiniku tankimisvõimaluse loomise. Alexela toodab ringmajanduse põhimõttel biometaani ning rajab päikese- ja tuuleparke. Lisaks opereerib ettevõte koos partneritega Soomes Haminas LNG terminali ning arendab Paldiskis Energiasalve nime kandvat taastuvenergia vesisalvestit ja tipukoormuse biogaasijaama. Alexela pakub oma klientidele laia spektrit igapäeva energiatooteid, milleks on elekter, maagaas ja ballooni- ning mahutigaas ning rohkem kui sajas üle Eesti asuvas tanklas autokütused. Lisaks on ettevõttel 41 kohvik-poodi. Euroopa suurima brändidele keskendunud jätkusuutlikkuse uuringu (Sustainable Brand Index) kohaselt peavad Eesti inimesed juba kolmandat aastat järjest Alexelat sotsiaalselt ja keskkonnaalaselt kõige kestlikumaks kütusebrändiks.
Head Uudised GoodNews