1. Avaleht
  2. Keskkond
  3. Linnaaianduse kogemuspäeval jagatakse teadmisi elurikka linnaaia pidamisest
Linnaaianduse kogemuspäeval jagatakse teadmisi elurikka linnaaia pidamisest

Linnaaianduse kogemuspäeval jagatakse teadmisi elurikka linnaaia pidamisest

Tallinn kutsub järjest populaarsemaks muutuva linnaaianduse teemalisele kogemuspäevale, mis toimub laupäeval 18. novembril kl 12-18 Nordic Hotel Forumis. Tallinna rohelise pealinna aastal on kogemuspäeva fookuses jätkusuutliku ja looduspõhise linnaaianduse teemad.

Linnaaianduse kogemuspäeval jagavad oma ala asjatundjad teadmisi, mis aitavad arendada linnaaedu mõeldes nii elurikkusele ja inimeste tervisele kui ka säästlikule tarbimisele ja keskkonnahoiule. Sündmus toob kokku kogenud tegijaid ja alustavaid rohenäppe nii pealinnast kui mujalt Eestist ning loob keskkonna omavaheliseks aruteluks ja võrgustumiseks.

“Linnaaiandus muutub järjest populaarsemaks, nii tegutseb Tallinnas juba 33 kogukonnaaeda ja 155 õppeaeda ning linnaaednike hulk aina kasvab. Näeme, et linnaelanike ja -asutuste rajatud linnaaiad on suureks väärtuseks meeldiva ja elurikka elukeskkonna loomises,” ütleb Tallinna abilinnapea Vladimir Svet. ”Kogemuspäev on eriti kasulik neile, kes plaanivad järgmisel aastal õppe- või kogukonnaaeda rajada või arendada, sest Tallinna linn jätkab linnaaianduse toetamist ning paneb edaspidi suuremat rõhku just jätkusuutlike lahenduste soodustamisele.”

Linnaaiandus muutub järjest populaarsemaks, nii tegutseb Tallinnas juba 33 kogukonnaaeda ja 155 õppeaeda ning linnaaednike hulk aina kasvab.

Linnaaiandus toetab koosloomet, rohelist eluviisi ja loodushariduslike tegevuste läbiviimist. Lisaks aiandustegevusele korraldatakse aedades talguid, töötubasid, loenguid, aga ka jutuõhtuid ja kontserte.

Õppeaedu rajavad oma hoovidesse nii lasteaiad, koolid, kultuurikeskused, muuseumid, hoolekandeasutused kui ka teised munitsipaal- ja eraasutused. Viie viimase aasta jooksul on linna toel õppeaedu rajanud ja arendanud üle sajaviiekümne linnaasutuse ning kaksteist eraharidusasutust. Linna õppeaedades tegutseb kokku ligi 20 000 väikest ja suurt aednikku.

Kogukonnaaiad on linnaelanikke algatusel loodud avatud linnaaiad, kus kasvatatakse ja hoolitsetakse üheskoos taimede eest, et edendada tervislikku ja rohelist eluviisi ning ka kogukonnatunnet. Hetkel tegutseb Tallinna eri linnaosades 33 kogukonnaaeda, kus on üle 1500 linnaaednikku ja aedade tegevusse on kaasatud enam kui 4000 linnakodanikku. Sel aastal on linna juurde tulnud juurde 3 kogukonnaaeda ja 30 õppeaeda.

Kogemuspäeva jooksul jagavad valdkonna spetsialistid ja praktikud kogemusi taastava aianduse meetodite kasutamisest, vihmavee kogumisest ja permakultuurist. Samuti saab teada, kuidas mõjutab linnaaiandus meie vaimset ja füüsilist tervist. Kogemusi kuuleb nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. Näiteks tutvustatakse, kuidas arenes sajandi jooksul Oslo linnaaiandus ning millised väljakutsed on olnud Itaalia kogukondliku aia rajamisel. Samuti antakse kogemuspäeval ülevaadet linnaaianduse hetkeseisust Tallinnas nii õppe- kui ka kogukonnaaedade kontekstis, jagatakse suuremaid väljakutseid ning arenguid. Järelvaatamiseks kõik ettekandeid salvestatakse.

  • Linnaaianduse kogemuspäeva täpsema ajakava ja registreerisvormi leiab SIIT.
Head Uudised GoodNews