1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Algab registreerimine XVI üleriigilisele võistumängimisele
Algab registreerimine XVI üleriigilisele võistumängimisele

Algab registreerimine XVI üleriigilisele võistumängimisele

Eesti Pärimusmuusika Keskuse ellu kutsutud noorte soolopillimängijate sõbralik mõõduvõtt toimub sel aastal 19. aprillil, sedapuhku 16. korda, jätkates eesti pillimängutraditsiooni.

Viljandi Pärimusmuusika Aidas toimuvale võistumängimisele on oodatud kõik 7–19 aastased muusika- ja huvikoolides ning eraõpetajate käe all õppivad pillimängijad ja lauljad. Osalejad esitavad kaks vabalt valitud eesti pärimusmuusika pillilugu või laulu, millest üks pärineb esitaja kodukandist või -piirkonnast või on muud moodi mängijaga seotud.

Üleriigilisele võistumängimisele oodatakse eelkõige põlvkondade filtri läbinud pärimusmuusikat. Sobiva loo võib leida näiteks Eesti Pärimusmuusika Keskuse digitaalsest noodikogust. Osalejatel soovitatakse repertuaari valimisel mõelda loo või laulu algfunktsiooni peale, et näiteks tantsule kutsuva loo algmaterjaliks ei satuks hällilauluviis. Võistumängimisele ei sobitu aga pop-muusika võtmes töötlused.

Lavale astutakse pillirühmade kaupa, avatud on ka pärimuslikule omaloomingule pühendatud rühm, milles on võimalik osaleda kõikide pillide või lauluga. Selles rühmas tuleb esitada kaks pala, mis on osaleja enda loodud. Pillirühmad jagunevad veel: kandled, lõõtsalised, poogenpillid, pärimusmuusika puhkpillid, näppepillid ning avatud klass, kuhu kuuluvad kõik ülejäänud pillid. Lisaks pillimängijatele oodatakse võistumängimisele ka lauljaid, kelle repertuaaris kõlab regilaul ja uuem rahvalaul.

Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja Tarmo Noormaa sõnul on üleriigilised võistumängimised olulised mitmel põhjusel: “Sellised kogunemised ja mõõduvõtmised toetavad pärimusmuusika elujõulisust, noorte talentide arengut ning kogukondade ühendamist läbi muusika. Samuti on õpetajatel võimalus pilk peale heita teiste õpetajate tegevusele ning koos õpilase tunnustusega saavad tunnustuse osaliseks ka juhendajad,” lisas Noormaa.

8-liikmeline professionaalidest koosnev žürii on palutud hindama mängija traditsioonitundmist ja individuaalset lähenemist ning meisterlikkust. Selle põhjal valitakse välja iga pilli- ja mängurühma ning vanusegrupi parimad ning Grand Prix’ võitja, kes saab Eesti Kultuurkapitali stipendiumi 750 eurot ning võimaluse esineda XXXI Viljandi pärimusmuusika festivali avakontserdil. Žüriisse kuuluvad: muusik ja pedagoog Sten Aamer, klassikaraadio saatejuht Ivo Heinloo, Viljandi pärimusmuusika festivali pealik Ando Kiviberg, muusik ja helilooja Maarja Nuut, teleprodutsent Kadi Katarina Priske, kandlemängija ja pedagoog Kati-Katrin Soon, ansambli Fränder liige Säde Tatar ja Vabariigi Pillimees Juhan Uppin.

Üleriigilisele võistumängimisele registreerimine lõpeb 31. märtsil 2024. Registreerimise ja tingimuste kohta leiab lisainfot Eesti Pärimusmuusika Keskuse kodulehelt.

Head Uudised GoodNews