Avaleht Kunst Kunst valitseb VAATA VIDEOT! Auväärne Tenzin Priyadarshi: minu ülesanne budistliku mungana on muuta inimeste ootusi
VAATA VIDEOT! Auväärne Tenzin Priyadarshi: minu ülesanne budistliku mungana on muuta inimeste ootusi

VAATA VIDEOT! Auväärne Tenzin Priyadarshi: minu ülesanne budistliku mungana on muuta inimeste ootusi

IMG_2053
Auväärne Tenzin Priyadarshi

Eelmisel nädala oli Eestis ilmselt üks oodatumaid ja palju meedia tähelepanu saanud külalisi Tiibeti munk Tenzin Priyadarshi Rinpoche, kes saabus Eestisse rahusaadikuna selleteemalisi loengud pidama.

“Kõik me oleme ühesugused inimesed ja kõik me tahame olla õnnelikud” — see lihtne sõnum vajab oluliselt sügavamat lahtiseletamist ning Tiibeti vaimne juht Dalai-laama ja tema õpilased aitavad seda teha kogu maailmas.

“Loomulikult on maailma eri paikades elavad inimesed erinevad, riietumistiili, keele ja muu poolest, aga minu jaoks on oluline leida sügavam side nende vahel. Humanism, mis ühendab meid kõiki inimkonnana, võimaldab mul näha inimeste sügavamat sisu,” selgitas õpetlane Tallinna Televisiooni reporter Mari Torgale oma sõnumit.

IMG_2014
Tenzin Priyadarshi vestlemas Mari Torgaga restoranis Art Priori

Indias sündinud Tenzin läks 10-aastaselt budistlikku kloostrisse. samas on ta õppinud ka Ameerika tunnustatumates kõrgkoolides. Ta on Massashusettsi tehnoloogiaülikooli dalai-laama eetika ja transformatiivsete väärtuste keskuse asutaja ja juht, ta on palju kaasa aidanud religioonidevahelise dialoogi arendamisele ning maailma globaalsete probleemide lahendamisele, kuigi see on väga keeruline ettevõtmine.

“Maailmas toimuv näeb välja kohutav, sest see on kohutav,” nentis Tenzin Priyadarshi. “Mida budistid saavad teha, on välja pakkuda alternatiivseid vaatenurki, ideed lootusest ja optimismist. See on võimalus muuta maailma, aidata lahendada probleeme, mille all maailm kannatab. Meil on potentsiaali muuta maailm paremaks ja ilusamaks kohaks. küsimus on selles, kas me võtame selle valiku omaks või ei.”

Inimese igal pool maailmas otsivad abi oma probleemide lahendamisel. Ka auväärse Tenzin Priyadarshi poole pöördutakse muredega iga päev. “Seda juhtub sagedamini kui ma eeldan. Loomulikult on tore kui ma saan aidata. Kui inimesed esitavad küsimusi, tähendab, et nad otsivad lahendusi,” arutleb munk. “Ma kindlasti ei saa vastata kõigile küsimustele, aga nende esitamine on hea märk. Ma olen budistlik munk. Minu ülesanne pole täita inimeste ootusi ja anda valmis vastuseid — inimestel on kõige erinevamad ootused. Minu ülesanne budistliku mungana on muuta inimeste ootusi. Muuta arusaama sellest, mida nad teevad, nii et nad muutuksid taas uudishimulikuks ning avastaksid uusi teadmisi nii enda kui maailma kohta.”

Auväärne Tenzin Priyadarshi saabus Tallinnasse, et pidada siin kahte loengut. Neljapäeval kohtus ta Eesti inimestega Tallinna raekoja näitusel “Kunst valitseb”. Reedel oli tal loeng Hopneri majas ja seal rääkis ta tenoloogiaajastu eetika ja budisimi seostest ning koosmõjust, ka sellest, kuidas usk tänapäeval kaduma kipub.

“Miks inimesed üldse midagi kaotavad? Nad unustavad, loobuvad kahtlevad. On kõige erinevamaid pühjuseid, miks nad usust loobuvad,” võtab õpetlane intervjuus teema üles. “Laiemalt võtttes näen põhjusena seda, et inimesed ei tea, mida nad otsivad. See annab jõudu segadusele ning just hajevil olek võtab inimese üle võimust.”
“Aga inimesed püüavad siiski sõnastada eesmärki, mille poole püüelda?” pärib reporter mari Torga ja saab vastuseks: “Loomulikult, see on osa meie loomusest. Inimesed on loodud otsima ja vastama. Me läbime usu otsinguil erinevaid etappe. Avastame filosoofilisi perspektiive, küsides endalt sügavamaid küsimusi, mis puudutavad õnne, elu mõtet ja eesmärki.”

VAATA VIDEOT!

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga