Avaleht Kultuur Muusika Birgitta festivali avab Timo Steineri uudisteos “Crisis”
Birgitta festivali avab Timo Steineri uudisteos “Crisis”

Birgitta festivali avab Timo Steineri uudisteos “Crisis”

4.-13. augustini toimub taas kõigi muusikateatri austajate rõõmuks Birgitta festival. Tänavune festival toob publiku ette ühe uudisteose, tunnustatud suurlavastuse, maailmaklassikat ning kodumaised levimuusika legendid. Festivali kunstiline juht on Tõnu Kaljuste.

Birgitta festivalil esietendub koostöös Nargenfestivaliga Timo Steineri koomiline ooper “Crisis”, mida etendatakse kahel korral. See on mõtlemapaneva lõpuga lugu väikese inimese isiklikust kriisist suures maailmas, lugu paneb vaataja arutlema elus oluliste asjade üle. Ooperi lavastab Veiko Tubin, stsenograafia loob Kristjan Suits. Laval Tallinna Kammerorkester koos lisajõudedaga. Dirigent ja muusikajuht Tõnu Kaljuste, solistid Maria Listra, Iris Oja, Raiko Raalik, Tamar Nugis ja Heldur Harry Põlda.
Teiseks eriliseks sündmuseks on helilooja James MacMillani ühevaatuseline ja väga huvitava helikeelega kammerooper “Halastus”, mis toob festivali programmi esmakordselt väljapoole Pirita kloostrimüüre. Ooper tuleb esitamisele Theatrumi saalis (Vene tn 14), lavastab Lembit Peterson ja dirigent ning muusikajuht on James MacMillan. Tegemist on oma põlvkonna silmapaistvaima heliloojaga. MacMillan on maailmas üks enimmängitud heliloojaid ja rahvusvaheliselt hinnatud dirigente, kelle loomingu keskpunktis on vaimulik temaatika. “Halastus” on saanud ainest piibli Saara ja Aabrahami loost. Laval Tallinna Kammerorkestri keelpilli rühm, solistid Andrea Lauren Brown, David Hackston, Benjamin Kirk, Valter Soosalu ja Olari Viikholm.
Ühel õhtul jõuab Birgitta lavale ka Vanemuise teatri suurejooneline lavastus “Tristan ja Isolde”, mille esietendus toimus 3. aprillil Vanemuise suures majas. Armastusest, reetmisest ja suurtes tunnetest tulvil lugu on Richard Wagneri üks tuntumaid teoseid. Etenduse muusikajuht ja dirigent on Risto Joost, laval Vanemuise sümfooniaorkester ja meeskoor. Lavastaja Liis Kolle, Tistani osas Mati Turi ja Isolde osas Aile Assony.
10. augustil teeb Birgitta festival kummarduse varalahkunud levimuusika legendidele. Ansambli Ultima Thule kontsert “Lennelda priiks/Riho Sibul 65″”, on austusavaldus muusik Riho Sibulale ning teistele Ultima Thule liikmetele, keda enam meie seas ei ole. Ultima Thulega koos astuvad lavale Tõnis Mägi, Tanel Padar, Vaiko Eplik, Maria Vaigla, Robert Linna ja Mikk Tammepõld.

Birgitta festivali lõpetab Beethoven 9. sümfoonia, kui kummardus rahule ja harmooniale. Suurteos tuleb ettekandele ERSO, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Läti raadio koori esituses. Dirigent Tõnu Kaljuste, solistid Mirjam Mesak, Kai Rüütel, Alvar Tiisler ning Heldur Harry Põlda.

Tänavust festivali kommenteerib kunstiline juht Tõnu Kaljuste: “Kui lugeda tänavuse festivali programmi pealkirju, saame tulemuseks sõnumid kriisist rõõmuni. Publik, kes koos meiega kulgeb, saab hingetoitu nii mitmestki meistriteosest. Steineri “Crisis”, Wagneri “Tristan ja Isolde”, MacMillani “Halastus”, Ultima Thule “Lennelda priiks” ja Beethoven 9. sümfoonia – nendega koos kulgeme kriisist rõõmuni ehk see festival on kui üks suur muusikaline rännak”.

Birgitta festivali programm:

  • Koomiline ooper “Crisis” 4. ja 5. augustil.
    Ooper “Tristan ja Isolde” 8. augustil.
    Kontsert Ultima Thule “Lennelda priiks/Riho Sibul 65” 10. augustil.
    Kammerooper “Halastus” 11. ja 12. augustil.
    Beethoven 9. sümfoonia 13. augustil.