1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Kultuuripeegel
  4. Eesti kunst liigub Maast Kuuni, äärest ääreni
Eesti kunst liigub Maast Kuuni, äärest ääreni

Eesti kunst liigub Maast Kuuni, äärest ääreni

Eesti üks maailmakunstnikke, skulptor, performance-kunstnik ja graafik Al Paldrok ehk kunstnikunimega Anonymous Boh avas 5. mail Los Angeleses rahvusvahelise interdistsiplinaarse kunstinäituse „Edge to Edge“, mille üks kuraatoreid ta on. Näitus jääb avatuks 28. juunini ning jõuab juulis ka Eestisse.

ViCA galeriides Los Angeleses on näituse alustamiseks välja valitud tuntud Lõuna-California ja Eesti kunstnikud. Näitusel esinevad Eesti kunstnikud Toomas Kuusing, Al Paldrok / Anonymous Boh, Taje Tross, Pusa, Tõnis Laanemaa, Peeter Allik, Leonhard Lapin, Raul Meel, Hillar Tatar, George Koll ja Serge Koll. USA kunstnikud on Bradford J. Salamon, Doug Edge, Cosimo Cavallaro, Sonja Schenk, Gloriane Harris, Robert Nelson, Catherine Ruane, Roman Traexler, Lil ‘Mikey Coleman, William Turtle.

„Näitus rõhutab ajaloolist, vastastikust paika ajas ja meeles, soovi kompida piire kuni äärmuseni. Siin on kunst kõikides vormides – ideid, sõnu või märke, kasutuselt kõrvaldatud või erinevaid elemente kokku monteerides, vormitud või sepistatud, projitseeritud, ehitatud, kuulates ja üksteisega rääkides. Erinevate kunstiteoste komplekt läänemaailma vastassuunalistest otstest loob järjekindla hääle ja kogemuse ajas ja ruumis, täis kontrastsust, pingeid ja ühehäälsust,” ütles kuraator Juri Koll.

Näituse järel avaldatakse kataloog. Projekti „Edge to Edge“ Eesti näitused toimuvad juulis Tartu Kunstimajas Tartu Graafikafestivali raames ja Pärnu IN Graafika Festivalil Pärnu linnagaleriis augustis. Näitus tähistab ühtlasi Eesti ja teiste Balti riikide iseseisvuse 100. aastapäeva.

Märtsis ja aprillis näitas Al Paldrok / Anonymous Boh oma loomingut Tallinnas Fahle galeriis näitusel „Visuaaluniversum“. Näitusel oli ka skulptuur „Esimene mees Kuul – First man on the Moon“, mille kohta ta ise on öelnud kommentaariks: „Kosmonaut on jõudnud „Eikellegimaale“, kuskile territooriumile, kus keegi teine pole varem viibinud. See on tohutu ja unikaalne kogemus kõigile. Mõnes mõttes see räägib inimesest Kuul, aga tegelikult ei räägi ka. See on lihtsalt minek kohtadesse, kus keegi teine pole varem käinud, kus pole olnud inimtegevust ega nähtud sinu sarnaseid olevusi. See on ka mentaalsel tasandil, teed rännaku kuhugi, mis on illusoorne mõttemaailm. Julgus sinna minna, et ei astu kellegi jälgedes, vaid teed sinna ise radu.“

Aita Nurga Toimetaja