1. Avaleht
 2. Eesti elu
 3. Eestis loodud TV-alus pälvis maineka Red Dot tootedisaini auhinna
Eestis loodud TV-alus pälvis maineka Red Dot tootedisaini auhinna

Eestis loodud TV-alus pälvis maineka Red Dot tootedisaini auhinna

Eesti disainerite Argo Männiste ja Veiko Kallase loodud minimalistlik TV-alus JALG võitis rahvusvahelisel disainikonkursil Red Dot Award tootedisaini auhinna, millega tunnustatakse silmapaistvat tööstusdisaini ja tõstetakse esile kontseptsiooni välja töötanud disainimeeskonda.

JALG ühe autori ja ettevõtte juhi Veiko Kallase sõnul on auhind tunnustuseks Eesti tööstusdisainile ja sajandite pikkusele puidutöö traditsioonile. “Meie eesmärgiks oli luua minimalistlik disainiobjekt, mida inimesed oma eluruumidesse sooviksid. Ilus disain hoiab ruumi harmooniat ja loob rahulikku energiat – seda on meil praegusel ajal elukeskkonda väga vaja.” Kallas lisas, et Red Dot auhind ehk disainimaailma tuntuim kvaliteedimärk on tunnustus ettevõtte kodumaisele tootmisele. “Kuigi ekspordime 99.9% oma toodangust, on 100% meie tootmisest Eestis,” tõi ta välja.

Meie eesmärgiks oli luua minimalistlik disainiobjekt, mida inimesed oma eluruumidesse sooviksid. Ilus disain hoiab ruumi harmooniat ja loob rahulikku energiat – seda on meil praegusel ajal elukeskkonda väga vaja.

JALG algidee autori Argo Männiste sõnul on TV-alus inspireeritud eelmise sajandi keskpaigast. “Sel ajal kohandati televiisorit edukalt osana mööblist, mis sobitus interjööri. Teler ei olnud eraldiseisev tehniline ja võõristav objekt, mis rikuks maitsekalt kujundatud ruumi, vaid osa ruumist. Meie kontseptsiooni eesmärk oli tuua kaks ajastut kokku võimalikult esteetilises ja nutikas insenertehnilises vormis, mis oma minimalismis sobituks kaasaegsesse interjööri,” selgitas Männiste. TV-aluse konstruktsioon kohandati turustandardiga, mille tulemusel ühildub enamik modernsetest teleritest JALG toodetega.

Meie kontseptsiooni eesmärk oli tuua kaks ajastut kokku võimalikult esteetilises ja nutikas insenertehnilises vormis, mis oma minimalismis sobituks kaasaegsesse interjööri.

Kõik JALG TV-alused on valminud Eestis käsitööna, kasutatud materjalidest on esindatud puit (tamm, pähkel ja kask), teras ning akrüül.

Red Dot on maailma prestiižsem disainiauhind, mille rajas Design Zentrum Nordhein-Westfalen 1955. aastal Saksamaal, tänaseks on sellest kujunenud ülemaailmselt tunnustatud kvaliteedimärk. Red Dot tootedisaini auhinnaga autasustatakse parimaid tooteid moest kuni olmeelektroonika, sõidukite, meditsiinitehnika ja mööblini.

Red Dot on maailma prestiižsem disainiauhind, millest on tänaseks kujunenud ülemaailmselt tunnustatud kvaliteedimärk.

Seoses auhinnaga on JALG esindatud maailma suurimal kaasaegse disaini väljapanekul Red Dot disainimuuseumis Essenis, Saksamaal. Võidutöid saab muuseumis näha alates 24. juunist, samast päevast alates on kõik võidutööd esitletud ka Red Dot online-näitusel.

Eestlastest on varasemalt Red Dot disainiauhinna pälvinud:

 • Mihkel Güsson (Huum elektrikeris ja sauna juhtpult, 2021)
 • Mihkel Masso ja Rait Arro (modulaarne lahas Sheetsplint, 2021)
 • Johannes Maltis (sorteerimislahendus Sortaider Container, 2021)
 • Margot Vaaderpass (WOH riidepuuseeria, 2020)
 • Mihkel Masso ja Karl Saluveer (Groveneer iseliimuv seinakattematerjal, 2019)
 • Arkadi Berman (Eumar Santehnika, 2019)
 • Karl Annus (Glens lugemisprillid, 2017)
 • Alfred Vassilkov (Estelon kõlarid, 2017)
 • Mihkel Masso (Huum elektrikeris, 2015)
 • Kaidi Ploomipuu (Narma newWeave vaip, 2011)
 • Julia Maria Künnap (söögitool Mari, 2010)
 • Hannes Unt (Restoran Kaerajaan, 2008)
 • Martin Pärn (Martela klapplaud Martin, 1998).
Head Uudised GoodNews