Home Poliitika Erakond Eestimaa Rohelised: veetke vanavanemate päev looduses
Erakond Eestimaa Rohelised: veetke vanavanemate päev looduses

Erakond Eestimaa Rohelised: veetke vanavanemate päev looduses

Aleksander Laane
Aleksander Laane

Septembrikuu teisel pühapäeval tähistatakse Eestis riikliku tähtpäevana vanavanemate päeva. Päeva tähistamine on muutunud juba traditsiooniks, mis on leidnud Eesti rahva sooja vastuvõtu. Vanavanemate tähtpäev sündis kodanikualgatusena. Rohelistele tegi ettepaneku vanavanemate päeva tähistamiseks ajakirjanik ja loomakaitsja Heiki Valner.

Heiki Valner kirjeldab vanavanemate päeva saamislugu nii: “Mõned aastad hiljem olin Reporteris ühel laupäeval tööl ja pakkusin päevatoimetaja Erki Berendsile välja, et kupataks õige rahva vanavanematele külla või surnuaedadesse haudu korrastama, sest homme ju „vanavanematepäev!“

Berends passis mind nagu vasikas aiaväravat ja teatas, et taolist pidupäeva pole olemas. No mida tonti siis meie kodus tähistati? Emalt ei saanud enam pärida, sest ka tema oli mõni aeg tagasi arvanud heaks teise ilma kolida. Igaks juhuks lõin ka Tähtpäevade ja riiklike pühade seaduse lahti ja Berendsil oli tuline õigus – Vanavanematepäeva seal kirjas polnud! „Sellisel juhul ma teen selle päeva“, hõikasin Erkile “ja küll siis järgmisel aastal tähistame seda juba suure pauguga.”

Seaduseelnõu, millega uus riiklik tähtpäev loodud sai, esitatigi parlamendile Erakond Eestimaa Rohelised poolt.

Rohelised kutsuvad kõiki peresid koos loodust nautima! Nädalavahetusel tõotab tulla ilus ilm. Korjake ja uurige seeni, jalutage matkaradadel, õppige koos taimi tundma, otsige üles mõni allikas ja näidake seda lastele, külastage kõik koos kaugemal elavat sugulast või head tuttavat. Külakostiks ostke kaasa Eesti toitu!

Kui näete metsas prügi vedelemas, siis koristage see koos ära ja viige konteinerisse. Kui prügi on palju, siis märkige koht endale üles – saate mõnel sügisesel nädalavahetusel või kevadel talgud teha!

Vanavanemad on tänase Eesti taassünni võimalikuks teinud. Asjadest, mis on nad loonud, on olulisem see, millisteks inimesteks on nad meid kujundanud.

Hallpead austa, kulupead kummarda, ütleb Eesti vanasõna.

Armsad vanavanemad! Tänud teile meie elude eest.
Head vanavanemate päeva!

Erakond Eestimaa Rohelised nimel
 
Aleksander Laane
EER esimees

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *