Home Poliitika Eva-Maria Liimets osales Prantsusmaal välisministrite kohtumisel
Eva-Maria Liimets osales Prantsusmaal välisministrite kohtumisel

Eva-Maria Liimets osales Prantsusmaal välisministrite kohtumisel

Välisminister Eva-Maria Liimets osales 13. ja 14. jaanuaril Prantsusmaal Brestis kahepäevasel Euroopa Liidu välisministrite mitteametlikul kohtumisel (Gymnich), kus käsitleti Euroopa julgeolekuolukorda ning Euroopa Liidu ja Hiina suhteid. Kohtumise esimesel päeval arutati kaitseministritega ka Euroopa Liidu strateegilist kompassi, mille eesmärk on valmistuda paremini tulevasteks kriisideks.

„Euroopa julgeolekust rääkides on praegu loomulikult esikohal olukord Ukraina piiridel, kus ei ole seni pingete leevenemist näha. Liikmesriikide välisministrid on väga kindlal seisukohal, et Euroopa Liit peab leidma veel võimalusi Ukraina aitamiseks, näiteks avades Euroopa turu rohkematele nende kaupadele ning panustades küberturvalisusesse ja digitaalsetesse süsteemidesse,“ ütles välisminister Liimets.

„Kui Venemaa tahab päriselt Euroopa julgeolekuolukorda parandada, siis selle esimene eeldus on vägede Ukraina piirilt äraviimine. Igal iseseisval riigil on vaieldamatu õigus otsustada oma tuleviku üle ning teha selleks oma välis- ja julgeolekupoliitilisi valikuid. Seepärast on Euroopa Liit valmis vastama Ukraina sõjalise ründamise korral Venemaale tugevate vastumeetmetega, sealjuures majanduslike sanktsioonidega,“ lisas Liimets.

Minister Liimets osutas, et lisaks sõjalisele ohule sattus Ukraina 14. jaanuari öösel silmitsi ulatusliku küberründega oma valitsusasutuste vastu. „Euroopa Liit ja Eesti on valmis pakkuma Ukrainale selle tagajärgedega tegelemiseks ning edasise valmisoleku parandamiseks mitmekülgset toetust, kaasates meie kübereksperte ja jagades oma vastavaid kogemusi.“

Euroopa Liidu ja Hiina suhetest rääkides rõhutas välisminister, et Hiinale lähenedes tuleb Euroopa Liidul keskenduda demokraatlikele väärtustele, millel ühendus põhineb. „Euroopa Liit peab Hiinaga rääkima järjepidevalt erinevates küsimustes. Investeeringutekaitsega edasiliikumine on näiteks oluline Euroopa majandusele, aga peame vestlema ka küsimustes, nagu inimõiguste olukord ja majanduslikud surveavaldused, lisaks kliimamuutustega tegelemine või tervishoiualane koostöö. Liikmesriikidel tuleb seejuures olla oma lähenemises ja sõnumites ühtne. Seepärast on Eesti hinnangul lisaks Euroopa Liidu ja Hiina tippkohtumisele väga suur vajadus ka 27+1 formaadis kokkusaamise järele,“ selgitas välisminister Liimets.

Strateegilise kompassi arutelul selgitas välisminister, et Eesti peab Euroopa Liidu esimese strateegilise julgeolekudokumendi koostamist väga kaalukaks, sest liikmesriikide arusaam Euroopat ümbritsevatest julgeolekuohtudest ja nendele vastamise viisidest peab olema üksmeelne. „Euroopa Liidu riikide julgeolek sõltub kõige enam meie lähinaabruse julgeolekust ja seda tuleb tugevdada nii idas kui lõunas. Strateegia peab vastama ohuhinnangule, olema põhjalik ning andma reaalsete ohtudega tegelemiseks Euroopa Liidule ka kindlad töövahendid,“ toonitas välisminister Liimets.

Gymnich on Euroopa Liidu välisministrite mitteametlik kohtumine, mis toimub kaks korda aastas ELi Nõukogu eesistujariigis. Praegu on eesistujaks Prantsusmaa.