Avaleht Eesti elu LAE END I Füüsikaeksperdid asusid “Lae end” programmi õpetajaid koolitama
LAE END I Füüsikaeksperdid asusid “Lae end” programmi õpetajaid koolitama

LAE END I Füüsikaeksperdid asusid “Lae end” programmi õpetajaid koolitama

„Lae end“ haridusprogrammi valitud 10 füüsikaõpetajat kogunesid koolitusele, et koos mõjukate ekspertidega Eesti Füüsika Seltsist, Praktikalist ja Videoõpsist teha algust põnevate õppematerjalide loomisega, mis pakuks katsetamisrõõmu nii õpetajatele kui ka õpilastele ning mille abil on lihtne füüsikaalaseid teadmisi omandada.

Foto: “Lae end”

„Eestis on ligikaudu 490 kooli, millest hinnanguliselt pooltes puudub erialase ettevalmistusega füüsikaõpetaja. Õpetajate järelkasvu koolitamine võtab aastaid. Olen juba viis aastat seisnud õpetajate ja nende palkade tõstmise eest, kuid seni on tulnud vaid väike leevendus. Me ei tohi selles tegevuses alla anda, kuid hetkel oli eesmärk leida lahendus, mis aitab tänaseid noori ja homseid insenere juba järgmisest füüsikatunnist. Usun, et ühiselt tegutsedes on meil võimalik tekitada väga suur muutus väga lühikese ajaga,” ütles Eesti Energia juht Hando Sutter oma tervituskõnes õpetajatele ja koolituse läbiviijatele.

Foto: “Lae end”

Praktikali kaasasutaja Omari Loidi sõnul võetakse kahepäevasel koolitusel füüsika põhikooli kursused juppideks lahti. „Keskendume üldiselt praktiliste tööde meetoditele, aga ka iga kursuse eripäradele,“ ütles Omari Loid. „Terve koolituse jooksul saavad õpetajad koheselt ka räägitut Praktikali vahenditega järele proovida, näiteks kuidas soojus- ja elektriõpetuse vahenditega ehitada töötav maakütte mudel ning sellega päriselt maja soojendada.“

Foto: “Lae end”

Programmi “Lae end” valitud 10-st õpetajast mitmel on füüsikaõpetaja kutsele lisaks muu varasem töökogemus – keemia, bioloogia, meditsiini, advokaadi või telekommunikatsiooni alased kogemused ning üks õpetaja on varem teinud misjonäritööd.

Foto: “Lae end”

Füüsikaõpetajatele suunatud programmis osalevad Annika Kumar Mäetaguse Põhikoolist, Daniel Kaasik Tallinna Reaalkoolist, Marko Häelm Tallinna Südalinna Koolist, Laura Herm Rakvere Reaalkoolist, Robert Reesaar Tartu Forseliuse Koolist, Kaija Seepter Järveküla Koolist, Ermo Soobik Keila Koolist, Ruth Rumask Nissi Põhikoolist, Reivo Maasik Tallinna Reaalkoolist ja Oleg Shvaikovsky Püha Johannese Koolist.

Foto: “Lae end”

Rakvere Reaalkooli füüsikaõpetaja Laura Hermi sõnul oli tunda, kuidas koolituse keskkond ning kogukond meid õpetajatena hindab ja austab. „Pärast “Lae end” esimese koolituspäeva lõppu on ka päriselt laetud tunne!“ ütles Laura Herm. „Praktiline õpe oli kasulik ning rohke isetegemise võimalusega füüsika katsekomplektide tundmaõppimine. Sellele lisaväärtuse andis teiste füüsika õpetajatega kogemuste ja emotsioonide vahetamine ning tõdemus, et paljudki meist on füüsika õpetajaks saanud läbi käänulisi teid. Oleme nüüd rahul ja motiveeritud sellest, mida teeme – isegi kui see alati täiuslikult välja ei tule. Selleks aga, et taolised omanäolised ja inspireerivad õpetajate lood välja tuleks, ongi tarvis taolisi “laadimisprogramme” luua. Usun, et sütitades sära õpetajate silmis, kandub see ikka ühel või teisel viisil edasi ka meie tundidesse ja õpilastele.“

Foto: “Lae end”

10 õpetajat osalevad 18.-19. augustil koolitustel Tallinnas ja ühepäevastel koolitustel oktoobris Tartus ning detsembris Tallinnas. Korraldusega seotud kulud katavad programmi ellukutsujad.

Foto: “Lae end”

Programmi lõppedes saavad kõik 10 osalevat õpetajat rahalise brutopreemia 1653 eurot oma aja ja teadmiste jagamise eest õppevideote väljatöötamiseks.