Avaleht Eesti elu Haapsalu-Noarootsi merepäevad toovad kahele kaldale suure veepeo
Haapsalu-Noarootsi merepäevad toovad kahele kaldale suure veepeo

Haapsalu-Noarootsi merepäevad toovad kahele kaldale suure veepeo

6. ja 7. augustil toimuvad Haapsalu-Noarootsi esimesed merepäevad, mille raames leiab aset suur avaveeujumise ja mereaerutamise võistlus, mis toob kohale lisaks harrastajatele ka oma ala tipptegijad.

Merepäevad algavad reede õhtul ansambli Väliharf kontserdiga Österby sadamakohvikus. Laupäeval toimub terve rida kultuurilisi ja meelelahutuslikke sündmusi Rannarootsi muuseumis ja teisel pool lahte Österby sadamas. Samal päeval on kõik huvilised oodatud kaasa elama avaveeujumise ja mereaerutamise võistlusele.

Nii ujujatele kui ka mereaerutajatele antakse start Haapsalust – ujujad võtavad kursi üle Haapsalu Tagalahe Österby sadamasse, mereaerutamise distants viib aerutajad ümber Hobulaiu.

Mõtet Haapsalu-Noarootsi ühistest merepäevadest olid Noarootsi osavallavanem Aivo Hirmo ja Rannarootsi muuseumi direktor Ülo Kalm veeretanud juba mõnda aega. Eelmise aasta 28. augustil lisas puuduva ideekillu avavee ujumisega tegelev Aleks Kivinuk, kes on oma vanavanemate kaudu tihedalt seotud Elbiku külaga Läänemaal.

„Olin just käinud Pärnus Kahe Silla ujumisretkel. Pärast seda tuligi mõte, et meil Läänemaal on ju merd küll, aga avavee ujumise võistlusi pole – miks ei võiks seda ka siin teha?“ meenutas Kivinuk.

Kivinuk läkitas oma mõtte e-kirja teel Haapsalu linnapeale Urmas Suklesele ja Noarootsi osavallavanemale Aivo Hirmole.

„Mõlemalt tuli positiivne vastus loetud minutitega – ma pole mitte kunagi avalikust sektorist mõnele kirjale nii kiiret vastust saanud! See oli minu jaoks väga meeldivalt hämmastav, et niivõrd kiiresti reageeriti,“ rääkis Kivinuk.

„Me meeleldi haakusime selle mõttega. Kuna nii Noarootsi kui ka Haapsalu asuvad mere ääres, on sellise ürituse korraldamine väga teretulnud. Aleks Kivinuki ettepanek andis mõttele, mida me Ülo Kalmuga oleme juba mõnda aega veeretanud, selle puuduva ideekillu juurde ja siis hakkasid asjad jooksma,“ rääkis Hirmo.

Haapsalu linnapea Urmas Suklese jaoks oli ideel kohe selline jume, et üritus võiks saada püsiva koha suveürituste kalendris. „Haapsalu on merelinn ja Noarootsi on valmis saanud ilusa sadama. Selline tore üritus toob merelinna ja sadama inimestele veelgi lähemale, nii et vägagi omal kohal ettevõtmine!“ ütles Sukles.

Kivinuki sõnu on tähtede seis Haapsalu-Noarootsi merepäevade korraldamise jooksul olnud väga soosiv. Nii Haapsalu linn kui ka Noarootsi osavald panid üritusele õla alla.

Ürituse korraldamise mõttest võttis kinni Meisterujumise U-klubi, mille juhatuse liikme Kristiina Arusoo juhtimisel läks ka ürituse jõudmine Eesti ujumisliidu 2021. aasta võistluskalendrisse libedalt.

„Avaveeujumiste võistlused on enamasti Lõuna-Eesti kesksed ja toimuvad järvedes, kuna Eesti kliimas on see kindlam variant. Põhjarannikul on selliseid asju üsna riskantne korraldada, aga Haapsalu Tagalaht sobib selleks suurepäraselt – vesi on seal pea alati soe,“ selgitas Arusoo. Nüüd loodab ta, et Haapsalu-Noarootsi võistlusest võiks Väikese Väina avaveeujumise kõrval saada uus iga-aastane spordisündmus.

Esimesel ühisel töökoosolekul sündis uus idee – kaasata üritusele ka aerutajad. Kivinuk esitles ideed Linnamäel suvekodu pidavale Urmas Varmile, kes on Pirita Aerutamisklubi auliige. „Võtsime selle ettepaneku rõõmuga vastu. See tundus huvitav, sest meil üks meremaraton küll on – Eesti meistrivõistlused, aga suve keskele sobib üks mereaerutamine veel väga hästi,“ ütles Varm.

Sel aastal satub küll mitu aerutamisüritust ühele kuupäevale, mis hajutab veidi osavõtjaid, kuid aerusportlasi jagub sellegipoolest nii ühele, teisele kui ka kolmandale võistlusele.

„Järgmistel aastatel saab juba kindlasti võistluskalendrit paremini sobitada. Kuna aerutamise meremaratone väga ei korraldata, siis oleks mereaerutajatele väga meelepärane, kui Haapsalu-Noarootsi merepäevadest saaks uus traditsioon,“ ütles Varm.

Hirmo lisas, et tal on väga hea meel, et selline üritus Noarootsi osavalla ja Haapsalu linna ning avaveeujujate ja aerutajate kui ka kaitseliidu, mereväe ja päästeameti koostöös teoks saab. „Ootame kõiki sellele üsna ainulaadsele üritusele kaasa elama!“ kutsus Hirmo.