Avaleht Poliitika Hussar: Eesti toetab Kosovo püüdlusi ELi liikmeks saamisel
Hussar: Eesti toetab Kosovo püüdlusi ELi liikmeks saamisel

Hussar: Eesti toetab Kosovo püüdlusi ELi liikmeks saamisel

Riigikogu esimees Lauri Hussar ütles eile kohtumisel Kosovo parlamendi esimehe Glauk Konjufcaga, et Eesti toetab Kosovot Euroopa Liiduga ühinemise püüdlustes ning on valmis jagama oma kogemusi.

Hussar tunnustas Eesti ja Kosovo suhteid, mis muutuvad üha tihedamaks, ning kinnitas, et Eesti jälgib piirkonnas toimuvat väga tähelepanelikult. „Me näeme, et olete keskendunud reformide elluviimisele ja riigi ülesehitamisele,“ ütles ta.

Hussar kinnitas, et Eesti toetab Kosovot nii Euroopa Liiduga ühinemise püüdlustes kui ka teiste rahvusvaheliste organisatsioonide liikmeks saamisel ning on valmis jagama oma kogemusi. „Soovime teid sel teel igati toetada,“ ütles Riigikogu esimees kohtumisel ning avaldas heameelt, et 1. jaanuarist hakkas kehtima Kosovo pikalt oodatud viisavabastus Euroopa Liiduga.

Kosovo spiiker tänas Eesti riiki ja rahvast Kosovo tugeva toetamise eest ning tõi esile, et Eesti oli üks esimesi riike, kes tunnustas 2008. aastal Kosovo iseseisvust. Hussari sõnul on Eestile oluline, et Kosovo kui iseseisva riigi tunnustamise protsess jätkuks.

Spiikrid arutasid kohtumisel ka Kosovo suhteid Serbiaga ja olukorda Lääne-Balkanil laiemalt. Hussar pidas oluliseks teha pingutusi suhete normaliseerimiseks.

Samuti rääkisid parlamentide esimehed Venemaa agressioonisõjast Ukrainas. Hussari sõnul on ülioluline, et läänemaailma abi Ukrainale jätkuks. „Euroopa Ülemkogul äsja saavutatud kokkulepe 50 miljardi euro eraldamiseks on suur samm, kuid Ukraina vajab liitlastelt veelgi rohkem sõjalist abi, et Venemaa algatatud agressioonisõda võita. Selle nimel peame kollektiivselt tegutsema, sest Venemaa ei ole sõjas mitte ainult Ukraina, vaid kogu läänemaailmaga,“ ütles Riigikogu esimees.

Kosovo spiiker viibib täna Eestis ametlikul visiidil, mille käigus kohtub ta Riigikogus ka riigikaitsekomisjoni esimehe Kalev Stoicescu ja liikmete ning Eesti-Kosovo parlamendirühmaga. Lisaks kohtub ta president Alar Karise ja peaminister Kaja Kallasega ning külastab E-Eesti Esitluskeskust ja NATO Küberkaitsekoostöö Keskust.