Home Eesti elu Ida-Tallinna Keskhaigla Naistekliinik korraldab imetamispikniku
Ida-Tallinna Keskhaigla Naistekliinik korraldab imetamispikniku

Ida-Tallinna Keskhaigla Naistekliinik korraldab imetamispikniku

Augusti esimesel nädalal tähistatakse Ida-Tallinna Keskhaigla Naistekliinikus nagu ka mujal maailmas rahvusvahelist rinnaga toitmise nädalat.

Imetamise nädala tähistamiseks korraldab ITK Naistekliinik teisipäeval, 2. augustil kl 12.00–14.00 ITK Ravi tn 18 korpuse tagusel haljasalal pikniku, kuhu ootame kõiki rinnaga toitvaid emasid peredega ja beebiootel naisi, kes soovivad rohkem infot imetamise kohta. Tasuta üritusel pakutakse tervislikke jooke-suupisteid ja kavas on toredaid tegevusi.

Foto: Raigo Pajula

ITK imetamise nõustamise juht Agnes Selin selgitab, et rinnapiim on lapsele parim toit ja tugevdab tema immuunsüsteemi: „Rinnapiim on asendamatu ning aitab lapsel kasvada ja jõudu koguda. Lisaks tugevdab imetamine naise tervist, aitab vähendada rinnanäärme vähi, diabeedi ja südame-veresoonkonnahaiguste riski.“

Foto: Raigo Pajula

Beebisõbraliku haiglana väärtustab ja toetab Ida-Tallinna Keskhaigla lapse rinnaga toitmist ning on võtnud südameasjaks olla kõikidele emadele imetamise alustamisel ja selle edasises õnnestumises toeks. Enamasti kulgeb rinnaga toitmine kohe esimestest päevadest ladusalt, siiski vajab vahel ka imetamine õppimist ja harjutamist. ITK ämmaemandaid on tunnustatud mitmel korral aasta ämmaemanda tiitliga.

 • Värsketel emadel on võimalik pöörduda ITK imetamise nõustamise kabinetti või osaleda imetamisteemalistel perekooli loengutel.

Rinnaga toitmine on vajalik nii emale kui ka lapsele, sellel on tervise seisukohast mitmeid eeliseid:

 1. Vähendab vaesust – see on kättesaadav kõigile ja aitab pere-eelarvest kokku hoida rinnapiimaasendajatele minevaid kulutusi.
 2. Parandab toitainete kättesaadavust – rinnaga toitmine esimesel kuuel elukuul ja selle jätkamine kuni lapse kaheaastaseks saamiseni tagab lapsele kõik vajalikud toitained ja piisavalt energiat ning aitab ennetada nii ala- kui ka ületoitmist.
 3. Parandab tervist – rinnaga toitmine parandab tervist ja toetab beebi arengut ning loob aluse paremaks terviseks tulevikus. Rinnaga toitmine panustab ema tervisesse nii lühi- kui ka pikaajaliselt.
 4. Tugevdab õppimisvõimet – rinnaga toimine ja vanusele vastav kvaliteetne lisatoit panustavad oluliselt lapse vaimsesse ja kognitiivsesse arengusse ning seega ka õppimisvõimesse.
 5. Panustab võrdõiguslikkusesse – rinnaga toitmine annab kõigile lastele võrdse stardi eluks. Imetamine on naiste pärusmaa, siin on oluline ühiskonna ja perekonna tugi ja soosiv suhtumine, et rinnaga toitmine ei tooks naistele probleeme. Emale võib see olla rahustav ja jõudu andev kogemus.
 6. Beebi janukustutamine ja hügieen – rinnaga toitmine täidab lapse kogu toidu- ja joogivajaduse, isegi kuuma ilmaga. Rinnapiimaasendajaga toitmisel on oluline, et puhas vesi oleks alati kättesaadav, ja lahendada tuleb ka hügieenimured.
 7. Vähendab energiatarbimise vajadust – rinnaga toitmisele kulub vähem energiat võrreldes rinnapiimaasendaja tootmiseks ja selle tarbimiseks kuluva energiaga. Rinnaga toitmisel on väiksem vajadus vee ja kütteenergia järele ka kodumajapidamises.
 8. Edendab majanduskasvu ja tööhõivet – rinnaga toitvad emad, keda nende töökohad toetavad, on tööl produktiivsemad ja lojaalsemad. Rasedus- ja sünnituspuhkused ning toetused, samuti teised töökohal tehtavad soodustused loovad naistele võimaluse ühildada töö ja pereelu isegi siis, kui laps on alles väga väike.
 9. Tugevdab ühiskonda – linnastumise tõttu on aeg ja ruum muutunud inimeste jaoks palju kallimaks. Tööandjad, perekonnad ja ühiskond saavad toetuse ja soosiva suhtumisega palju ära teha, et rinnaga toitvad emad töö ja pereelu ühildamisega paremini toime tuleksid. Lastesõimed töökohtade lähedal ja imetamispausid töö ajal, samuti ühiskondlikes hoonetes imetamisruumide olemasolu on aidanud olulisi muutusi kaasa tuua.
 10. Vähendab ebavõrdsust – imetamise praktikad on maailmas erinevad. Ja isegi sellele vaatamata on oluline rinnaga toitmist edendada, eriti vähekindlustatud ühiskonnagruppides, sest see aitab vähendada ebavõrdust.
 11. Muudab linnad ja asulad turvalisemaks ja jätkusuutlikumaks – kiire elutempoga linnades on oluline, et rinnaga toitvad emad ja nende lapsed tunneksid end avalikus ruumis hästi ja turvaliselt. Kui peaks juhtuma õnnetusi või humanitaarkriise, on kõige suuremad kannatajad just emad lastega ja rasedad, kes olukorra puhkedes vajavad eriti suurt tuge.
 12. Tagab jätkusuutliku tarbimise – rinnaga toitmine on tervislikum, mittesaastavam, vähemkulutav ja loomulikum valik.
 13. Võitleb kliimamuutuste vastu – rinnaga toitmine tekitab vähem prügi kui rinnapiimaasendaja tarbimine. Tööstuslik rinnapiimaasendaja tootmine ja transport tehasest lõpptarbijateni võib olla pikk ning tekitada jäätmeid meredes ja mõjutada elu veekogudes. Rinnapiimaasendaja tooraine tuleb piimatööstusest, mis tarbib loodusressursse ja tekitab süsinikuheidet.
 14. ITK emapiimapanga initsiatiiv innustab emasid – ITK emapiimapank on loodud selleks, et kui laste, eriti enneaegsete laste emadel kohe rinnapiima ei teki, oleks lastele ikkagi võimalik rinnapiima anda kuni selle tekkeni, mis on vastsündinu jaoks äärmiselt oluline edaspidiste terviseriskide vähendamisel.