1. Avaleht
  2. Poliitika
  3. Infotunnis käsitleti Vene ja Valgevene kodanike hääleõigust
Infotunnis käsitleti Vene ja Valgevene kodanike hääleõigust

Infotunnis käsitleti Vene ja Valgevene kodanike hääleõigust

Tänases Riigikogu infotunnis osalesid peaminister Kaja Kallas, siseminister Lauri Läänemets ja regionaalminister Madis Kallas.

Kallas vastas Helir-Valdor Seedri küsimusele, mis puudutas julgeolekuteemat seoses kolmandate riikide kodanike hääleõiguse kohta kohalike omavalitsuste valimistel.

Kallas ütles, et  julgeolek on number üks teema, millega valitsus kogu aeg tegeleb. „Selle illustreerimiseks on kas või see fakt, et kaitsekulutused on tõusnud 80% tegelikult nende aastate jooksul. See tähendab seda, et need maksutõusud on seotud sellega, et me peame neid kaitsekulutusi, elanikkonnakaitse kulutusi ka katma,“ märkis Kallas. Ta selgitas, et seda raha ei olnud kuskil niisama seismas, vaid seda tuleb maksumaksjalt juurde küsida. „See on julgeoleku küsimus, et saaksime teha neid samme, mida varasemalt pole tehtud Eesti julgeoleku raames,“ toonitas peaminister.

Kallas selgitas hääleõigusega seotud küsimusi. „Me oleme töötanud välja variandi, millega põhiseadust muutmata Vene ja Valgevene kodanike valimisõigust peatada, ja sellel ei ole tõesti toetust, teie ise ka sellele toetust ei avalda,“ ütles Kallas.

„Kui see asi ette võtta, siis see asi tuleb ette võtta nii, et see saab ka tehtud, ja see on minu põhiline mure,“ selgitas Kallas. Ta viitas asjaolule, et kui ütleb president juba, et ta ei kuuluta seda seadust välja, kui ütleb õiguskantsler, et kui president selle isegi välja kuulutab, siis tema läheb kindlasti Riigikohtusse, siis me saavutame selle, et me lööme küll palju vahtu üles, aga me ei saavuta reaalset tulemust.

Kallase sõnul on tema soov, et kui me selle asja teeme, siis teeme niimoodi, et see on ka nii-öelda kuulikindel. Et me läheme selle asjaga lõpuni, et see ei jää poolikuks kuskil poolel teel lihtsalt selle pärast, et keegi soovib poliitilist punkti võtta eelnõu algatajana.

Peaminister vastas veel küsimustele, mis puudutasid uusi makse, olukorda Eestis, sõda ja rahu, pensionide maksustamist ja Eesti osalemist Ukraina sõjas.

Siseminister Lauri Läänemets vastas küsimustele valimisõiguse äravõtmise ja tugeva ühiskonna kohta ning regionaalminister Madis Kallas küsimusele elu kohta maal.

Head Uudised GoodNews