1. Avaleht
  2. Keskkond
  3. Innovaatiline jäätmeveo digitaliseerimine aitab kulusid kärpida
Innovaatiline jäätmeveo digitaliseerimine aitab kulusid kärpida

Innovaatiline jäätmeveo digitaliseerimine aitab kulusid kärpida

Tallinn Euroopa roheline pealinn raames käivitas teadus- ja ärilinnak Tehnopol koostöös tehnoloogiaettevõttega Ibiot piloodi digitaliseerimaks jäätmevedu linnakus. Piloodi eesmärgiks on kaevandada jäätmekonteineritest sensoritega suurandmeid, mida saab jäätmeveo ettevõte kasutada, et minna üle traditsiooniliselt rutiinipõhiselt jäätmeveolt nõudluspõhisele.  

Jäätmekonteinerite digitaliseerimisel on kahepoolne mõju – ühelt poolt ei pea tühjendama pooleldi täis olevaid konteinereid, teisalt võimaldab digitaliseerimine vältida ületäituvust. Selline jäätmeveo korraldus on rutiinipõhisest odavam, sest korjepunkte on vähem, samas on see kvaliteetsem ega kurna keskkonda. 

Ibioti asutaja Riho Antsmäe selgitas, et uuringud on tõestanud, et rutiinipõhisel jäätmeveol tühjendatakse kuni 70% konteineritest pooltühjalt, samas on kuni 10% konteineritest ületäitunud. “Konteineritest kogutud suurandmed võimaldavad dünaamiliselt juhtida jäätmete kogumise marsruute ja vähendada kogukulusid vähemalt 20%. Oluliselt väheneks ka jäätmekorralduse ökoloogiline jalajälg, mis tuleneb jäätmeveo kilomeetritest ja ületäituvuse tõttu keskkonda sattuvatest jäätmetest,” sõnas Antsmäe. Ta lisas, et globaalselt on hinnatud, et jäätmeveo ja käitlemise kulud on munitsipaalkuludest ühed kõrgeimad, seega võimalus säästa on muljetavaldav.  

Konteineritest kogutud suurandmed võimaldavad dünaamiliselt juhtida jäätmete kogumise marsruute ja vähendada kogukulusid vähemalt 20%.

Ibioti lahenduse suureks plussiks on see, et tavapäraseid prügikonteinereid ei pea välja vahetama, vaid olemasolevaid konteinereid on võimalik sensorite abil digitaliseerida.  

Ainulaadset lahendust katsetatakse Tehnopoli testlinnakus, kuna linnaku kinnisvarajuht Marten Peiel nägi selles potentsiaali. “Meie eesmärgiks on liikuda jäätmete vähendamise suunas ja jäätmeveo digitaliseerimine on oluline vaheetapp. Lisaks jäätmeveo dünaamilisele korraldusele, võimaldavad suurandmed analüüsida Tehnopoli jäätmete tekkepõhisust liigiti. See aitab luua keskkonnahoius kindlasti uusi perspektiive,” ütles Peiel ja lisas, et uute tehnoloogiate katsetamine ühtib Tehnopoli eesmärgiga toetada maailma muutvat innovatsiooni ja tehnoloogiaettevõtlust.  

Tehnopoli linnaku jäätmevedu korraldab TJT Recycling. Ettevõtte juhatuse liige Taavi Tuisk kinnitas, et taolised innovaatilised lahendused on linnaruumis igati teretulnud, et jäätmevedu tõhusamaks muuta ning kulusid kokku hoida. “Keda meist ei häiriks ülekuhjatud prügikastid ja teadmine, et kohalik omavalitsus raiskab tühisõitude peale raha selle asemel, et luua elanikele väärtust, mis muudaks meie elu mugavamaks ja paremaks. Ibioti ja Tehnopoli pilootprojekt lahendab mõlemad probleemid – sensorite abil teab nii jäätmeveo korraldaja kui ka tellija, mis mahus ja millal prügiringe teha ning selle toel raha säästa. Meil on hea meel, et Tehnopol seda lahendust piloteerib, loodetavasti saame tulevikus lahendust rakendada ka teistes piirkondades,“ ütles Tuisk.  

Ibioti kaubamärgi all tegutseb 2018. aastal asutatud Eesti ettevõte CleanHand OÜ. Ettevõte on tuule tiibadesse saanud muuhulgas tänu Tehnopoli kahele kiirendile ja on toote arenduseks kaasanud korduvalt edukalt raha. 

  • Sarnaseid uuenduslikke lahendusi, mis linnaruumi nutikamaks muudavad, oodatakse ka Tallinnovationi konkursile, mille kandideerimise tähtaeg on 31. mai.
  • Täpsem info: Innovatsioonifond.tehnopol.ee
Head Uudised GoodNews