1. Avaleht
  2. Keskkond
  3. Baltikumis saavutati esmakordselt hoonele LEED sertifikaat tänu elektri paindlikule juhtimisele
Baltikumis saavutati esmakordselt hoonele LEED sertifikaat tänu elektri paindlikule juhtimisele

Baltikumis saavutati esmakordselt hoonele LEED sertifikaat tänu elektri paindlikule juhtimisele

Tänases maailmas, kus jätkusuutlikkus on üha olulisem teema, püüavad kinnisvaraettevõtted leida viise keskkonnasäästlike ja energiatõhusate lahenduste loomiseks. Fusebox, Baltimaade juhtiv elektri paindlikkuse pakkuja, ning turvalisse ja jätkusuutlikku keskkonda panustav ettevõte Forus on ühendanud jõud, et võimaldada kinnisvaraettevõtetel juhtida elektri paindlikku tarbimist ning saavutada seeläbi keskkonnasõbraliku hoonete sertifikaat LEED.

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) on rahvusvaheline sertifitseerimissüsteem, mille eesmärk on hinnata ja tunnustada hoonete keskkonnasäästlikkust. LEED sertifikaadi saamine tähendab, et hoone vastab rangetele energiatõhususe ja keskkonnasõbralikkuse standarditele.

“Oleme uhked, et saame koostööd teha Forusega ja aidata kinnisvaraettevõtetel saavutada LEED sertifikaati paindliku energiatarbimise abil,” sõnas Fuseboxi tegevjuht ja asutaja Tarvo Õng. „Hoonetes peitub suur potentsiaal muuta meie elukeskkond puhtamaks ning energiatarbimise paindlikkus võimaldab meil seda potentsiaali täiel määral ära kasutada. Otsest kasu sellest saavad ka hoone omanikud, kes teenivad elektriturule pakutava paindlikkuse eest passiivset tulu.”

Forus on Baltikumis nõustanud 30 hoone LEED sertifitseerimist. Foruse energiatõhususe osakonna juhi Kairi Nõuliku sõnul oli Kaamos Kinnisvara Polarise büroohoone nende jaoks esimene projekt, kus maja kogus punkte ka selles kasutusele võetud virtuaalse elektrijaama lahenduse eest, mis vähendab hoone energiakasutust.

Nõulik ütleb, et alati on väga hea meel teha koostööd kinnisvaraarendajate ja koostööpartneritega, nagu Fusebox, ja üheskoos eeskuju näidata. “Kõik algab mõtteviisist, et muuta kinnisvaravaldkond kestlikumaks,” kinnitab Nõulik lisades, et Polarise projektis osalenud meeskonnaliikmed olid sertifitseerimisel väga koostöövalmid ja astusid meeleldi mugavustsoonist välja. Nõulik usub, et Kaamos Avala ärimajadega on kinnisvaraarendajana kindlasti suunanäitaja, keskendudes suurele pildile ja on teistest sammu võrra ees. “Täna on Eesti Euroopa riikide seas küll pigem mahajääja, kuid ühel hetkel muutuvad kestlikud lahendused ka meie turul tavaks.”

Forus teeb koostööd ka teiste partneritega. Näiteks on lähitulevikus plaanis aidata kinnisvaraomanikel ja rentnikel panustada ringmajandusse ning kompenseerida energiakasutusest tekkiv süsiniku jalajälg. Samuti konsulteerib Forus keskkonna- ja energiasäästlikkuse teemades kinnisvaraarendajaid ja -omanikke igas hoone elukaare etapis.

Büroohoones mängib elektri kasutamine olulist rolli, moodustades enamasti 20% hoone kogukuludest. LEED sertifikaadi saavutamiseks tuleb näidata, et suudad koormata kogu hoone elektritarbimist vähemalt 10% võrra alla. Esimesena testiti lahendust Polarise büroohoone peal, kus tänu elektritarbimise targale juhtimisele suudeti nõue ületada lausa kahekordselt ja seda hoone õhukvaliteedi languseta.

Fusebox strateegilise partnerluse juht Aleksandr Sepp sõnul tuleb enamus hoonete juhitavast paindlikkusest ventilatsioonist ja soojuspumpadest. „Meie kogemus näitab, et keskmise suurusega büroohoone omab ligikaudu 1 MWh elektrialast paindlikkust kuus. Kasutades Fusebox täisautomaatset tarkvara ei teeni hoone omanik mitte ainult paindliku tarbimise eest passiivset tulu vaid hoiab ka ca 0.5 tonni CO2 emissiooni kokku igakuiselt.”

Elektri paindlik tarbimine hõlmab strateegiaid ja tehnoloogiaid, mis võimaldavad elektritarbimist kohandada vastavalt elektrivõrgu tingimustele. Selle hulka kuuluvad tarbimise ajastamine, energiatarbimise vähendamine tipptundidel, energia salvestamine ja taastuvate energiaallikate aktiivne kasutamine. Paindliku tarbimise abil saab tasakaalustada elektrivõrku, vähendada ülekoormuse riski ning edendada energiatõhusust ja säästlikku energiakasutust.

Fusebox ja Forus jätkavad koostööd, et pakkuda klientidele veelgi paremaid energiatõhususe ja keskkonnasõbralikkuse lahendusi ning aidata kinnisvaraettevõtetel saavutada oma jätkusuutlikkuse eesmärke.

Fusebox, mis alustas tegevust 2014. aastal, on Baltikumi suurim elektritarbimise juhtimise pakkuja. Ettevõte aitab klientidel vähendada elektriarveid, optimeerides tarbimist, ning teenida lisatulu balansseerimisturult.

  • Forus on Eesti ettevõte, mis on keskendunud turvalise ja jätkusuutliku keskkonna loomisele. Forus tegutseb kinnisvara halduse, hoolduse, ehituse ja energiatõhususe ning turva- ja ohutusteenuste valdkonnas. Forus Takso nime all pakub ettevõtte ka takso- ning esindusautode ja transfeerteenust ning Forus Taxi äpi vahendusel saab mugavalt teha oma igapäevasõite.
  • Foruse 1500 professionaalist koosnev meeskond on oma teadmiste ja parimate tehnoloogiatega kliendile usaldusväärne partner, aidates luua ettevõttetele või kodudele sobivaid nutikaid ja jätkusuutlikke lahendusi.
Head Uudised GoodNews