Avaleht Eesti elu INTERNET TEKITAB KA HEITKOGUSEID! 29. jaanuaril koristatakse digiprügi
INTERNET TEKITAB KA HEITKOGUSEID! 29. jaanuaril koristatakse digiprügi

INTERNET TEKITAB KA HEITKOGUSEID! 29. jaanuaril koristatakse digiprügi

Järjekorras juba kolmandat korda toimuv digitaalne koristuspäev toimub Eestis taas 29. jaanuaril. Telia, Maailmakoristuspäev, Tartu Loodusmaja ja Tallinna Ülikool kutsuvad kõiki inimesi ja ettevõtteid osalema digitaalsel koristuspäeval, et enda nutiseadmed kasututest failidest ja andmetest puhtaks teha.

Eesti Maailmakoristuspäeva eestvedaja Mart Normeti sõnul on oluline, et ühiskonnas teadvustaks iga liige enda digitaalse jalajälje mõju keskkonnale, milles mängib suurt rolli üha enam kasvav digiprügi hulk. “Näiteks täna on 4% kogu maailmas tekkivatest heitkogustest seotud internetiga, viie aasta pärast on see juba kahekordne. On oluline, et me mõtleksime ja teadvustaksime, et igal meie sammul ja klikil on mõju,” ütles Normet.

Ühest küljest aitab digiprügi koristamine vabastada nutiseadmete salvestusruumi ning muuta seadmed kiiremaks. Teisalt aitab kasutuna seisva digisisu kustutamine vähendada otseselt CO2-jalajälge, mis omakorda annab panuse keskkonnahoidu.

Telia eestvedamisel sündinud digitaalne koristuspäev on olnud globaalse Maailmakoristuspäeva eestvedaja Anneli Ohvrili sõnul eeskujuks tervele maailmale: “Eestis toimunud aktsioonist inspireerituna on Maailmakoristuspäev viinud digikoristamise globaalsele tasandile, mille tulemusena puhastasid eelmisel aastal sajad tuhanded inimesed oma seadmeid digiprügist. On oluline, et me peame seda teemat jätkuvalt oluliseks ning lisaks sellele reaalselt ise panustaksime nii siin Eestis kui terves maailmas.”

Kõik inimesed ja organisatsioonid, kes soovivad 29. jaanuaril digikoristuspäeva algatuses kaasa lüüa, saavad end kirja panna veebilehel. Soovitusi ja nippe selleks, kuidas oma seadmeid hooldada ning digiprügist vabastada, leiab Digitarga tehnoloogiablogist.