Avaleht Eesti elu Kogemuspäeval räägitakse õppeaedade rajamisest ja arendamisest
Kogemuspäeval räägitakse õppeaedade rajamisest ja arendamisest

Kogemuspäeval räägitakse õppeaedade rajamisest ja arendamisest

Arvestades üha kasvavat huvi õppeaedade vastu, korraldab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet reedel, 4. detsembril kell 12.30–16.00 veebi vahendusel õppeaedade kogemuspäeva, kus jagatakse häid praktikaid ning arutatakse õppeaedade arenguvõimalusi.

Abilinnapea Kalle Klandorfi sõnul on tugeval keskkonnaharidusel tulevikku silmas pidades äärmiselt suur roll. „Kui lapsi õpetada juba varakult tegema keskkonnasäästlikke valikuid, kinnistuvad need teadmised kogu eluks. Seetõttu on mul suur rõõm tõdeda, et söödavate taimede kasvatamine keskkonnahariduslikel eesmärkidel on muutumas Tallinnas aina tavapärasemaks praktikaks,“ ütles Klandorf. „Läbi mitmekesise aiandustegevuse õpitakse tundma linnaloodust ja ümbritsevat maailma üldiselt, juurutatakse rohelist mõtteviisi ja keskkonnateadlikkust ning soodustatakse tervislikku ja aktiivset eluviisi.“

Abilinnapea märkis, et õppeaed on tänaseks juba paljudes linna asutustes. „Kahe viimase aasta jooksul on linna toetusel õppeaedu rajanud ja arendanud üle 50 Tallinna munitsipaalasutuse, sh koolid, lasteaiad, muuseumid, hoolekandeasutused ja teised. Selles valguses on kogemuspäev hea võimalus anda kõikidele huvilistele laiem ülevaade õppeaedade saavutustest Tallinnas. Jagatakse teadmisi õppeaia kavandamisest, ehitamisest ja hooldamisesest, samuti õuesõppest ja loodusharidusest ning loodan, et inspiratsiooni saavad kõik, kes õppeaiaga juba tegelevad või sellega alustada plaanivad.“

Grupiarutelu ja ideekorje käigus kohtuvad linnaaianduse huvilised, õppeaedade loojad ja õpetajad-aednikud, kes vahetavad saadud teadmisi ja kogemusi õppeaia rajamisest ja hooldamisest, arvestades asutuse vajadusi, huvisid ja ruumilist eripära. Saadakse ka tagasisidet linnaaianduses ja õppeaedades vajalike tegevuste kohta, mis võiksid olla praktiliseks täienduseks asutuste rohelisele tegevusprogrammile. Oma plaane ja ideid tutvustavad Tallinna Saksa Gümnaasium, Tallinna Rännaku Lasteaed ja Tallinna Vormsi lasteaed. Hildegardi Selts aga räägib apteegi- ehk ravimtaimeaiast.

Kogemuspäev on eriti kasulik neile linna asutustele, kes plaanivad järgmisel aastal oma õppeaeda rajada või arendada, sest Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet jätkab munitsipaalasutuste linnaaianduse huvi toetamist ka tuleval aastal. Õppeaedade rajamiseks ja arendamiseks on kavandatud rahalised vahended vastavalt 2020. aastal kehtestatud korrale. Reedel, 11. detsembril kell 13 toimub veebikeskkonnas infoseminar, kus tutvustatakse lähemalt õppeaedade rajamise võimalusi ja rahaliste vahendite taotlemise tingimusi.

Õppeaedade kogemuspäev viiakse läbi 4. detsembril keskkonnas Zoom. Täiendavat infot, registreerimise vormi ning ajakava leiab SIIT.