Avaleht Eesti elu Kooliõpilased heiskasid vastupanuvõitluse päeval Eesti lipu Pika Hermanni torni
Kooliõpilased heiskasid vastupanuvõitluse päeval Eesti lipu Pika Hermanni torni

Kooliõpilased heiskasid vastupanuvõitluse päeval Eesti lipu Pika Hermanni torni

Tallinna 21. Kooli õpilased heiskasid täna päikesetõusul Pika Hermanni torni Eesti lipu, et tähistada vastupanuvõitluse päeva.

Foto: Erik Peinar

Lipuheiskamist assisteerisid Tallinna 21. Kooli liputoimkonna liikmed Karl Rudolf KunnasJako Julius Schmid ja Gregori Visse.

Foto: Erik Peinar

Samuti süütasid kooli esindajad repressioonides hukkunud Asutava Kogu ja I-VI Riigikogu liikmete mälestustahvli juures küünla ning kohtusid Riigikogu esimehe Lauri Hussariga.

Foto: Erik Peinar

1997. aastast tegutsev liputoimkond koosneb vabatahtlikest 10.–12. klassi noormeestest ning see esitab, valvab ja kaitseb kooli lippu ja vajadusel riigilippu, lähtudes Eesti lipu seadusest. Liputoimkond osales vastupanuvõitluse päeva lipuheiskamisel 10. korda.

1940. aasta suvel, mil Nõukogude väed okupeerisid Eesti territooriumi, sai Raua tänava koolist ehk nüüdsest Tallinna 21. Koolist Eesti kaitseväe sidepataljoni ajutine kodu. Just seal pidasid Eesti vabariigi sõdurid maha oma ainsa lahingu Teises maailmasõjas.

Foto: Erik Peinar

Vastupanuvõitluse päeva on riikliku tähtpäevana tähistatud alates 2007. aastast. 22. septembril 1944 algas Eesti vastupanu punasele okupatsioonivõimule ning võitlus vaba ja demokraatliku Eesti eest. 1944. aasta 18. septembril astus ametisse Otto Tiefi valitsus, mis kuulutas Eesti käimasolnud sõjas neutraalseks. Eesti suveräänsusest Punaarmee aga ei hoolinud ning Eesti okupeeriti taas. Vastupanu kestis eri vormides kuni Eesti iseseisvuse taastamiseni aastal 1991.