Avaleht Eesti elu Loodav koalitsioon on inimeste seas eelistatuim
Loodav koalitsioon on inimeste seas eelistatuim

Loodav koalitsioon on inimeste seas eelistatuim

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbi viidud küsitlusest selgub, et 35% inimestest eelistab kõige enam Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsiooni. Sellega on kaksikliit võimalike enamuskoalitsioonide seas kõige populaarsem variant. Küsitluse viis 13. – 14. jaanuarini läbi Norstat Eesti AS.

13. jaanuaril teatas Jüri Ratas, et astub seoses erakonna korruptsioonikahtlusega peaministri kohalt tagasi ning sellega on lõppenud Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Isamaa koalitsioon. Kuna see sündmus andis võimaluse uue koalitsiooni loomiseks, esitati Ühiskonnauuringute Instituudi poolt küsitluses inimestele 5 võimalikku enamusvalitsust ning paluti öelda, millist neist nad kõige enam eelistavad.

Küsimuse täpne sõnastus oli: “Praeguse Riigikogu kohtade jaotuse põhjal on kõige tõenäolisemad järgmised valitsuskoalitsioonid. Millist koalitsiooni Teie kõige enam eelistate?

  • Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsiooni eelistab 35% vastajatest
  • Reformierakonna, Isamaa ja SDE koalitsiooni 23%
  • Keskerakonna, EKRE, ja Isamaa koalitsiooni 18%
  • Keskerakonna, EKRE ja SDE koalitsiooni 5%
  • Reformierakonna ja EKRE koalitsiooni 2%

18% vastajatest ei osanud valida ühtegi koalitsiooni ning vastas “Ei oska öelda”.

Veel paluti inimestel öelda, kui tõenäoliseks nad peavad seda, et Kaja Kallasest saab uus peaminister. 70% vastajatest peab seda väga tõenäoliseks või pigem tõenäoliseks ning 19% pigem vähetõenäoliseks või üldse mitte tõenäoliseks. 11% vastas “Ei oska öelda”.