1. Avaleht
  2. Politsei
  3. MUGAVAM TEENUS I Kolm kodanikku viiest taotleb oma dokumendid PPA iseteeninduses
MUGAVAM TEENUS I Kolm kodanikku viiest taotleb oma dokumendid PPA iseteeninduses

MUGAVAM TEENUS I Kolm kodanikku viiest taotleb oma dokumendid PPA iseteeninduses

2022. aastal taotleti ligikaudu pool miljonit isikut tõendavat dokumenti. Kõige rohkem taotletakse ID-kaarte ja passe, sealjuures teeb kolm kodanikku viiest seda PPA iseteeninduses aadressil iseteenindus.politsei.ee.

2022. aastal taotleti kokku 473 578 isikut tõendavat dokumenti, neist 268 798 olid ID-kaardid, 106 504 passid ja 83 902 elamisloakaardid. Kõige rohkem (82% võrra) kasvas 2021. aastaga võrreldes elamisloakaartide taotlemise arv, mis tulenes Ukraina kodanike ajutise kaitse taotlustest.

Eesti kodanikud esitasid 2022. aastal kokku 313 355 dokumenditaotlust, neist 61% PPA iseteeninduse kaudu. Kõige aktiivsemad iseteeninduse kasutajad elavad Tartumaal (71%) ja Harjumaal (69%).

„Hea meel on näha, et juba kolm kodanikku viiest taotleb oma dokumendid PPA iseteeninduses. 2021. aastal kasutas iseteenindust alla poole kodanikest. Iseteeninduses dokumendi taotlemine on odavam kui teeninduses, samuti saab taotluse esitada endale sobival ajal ja kohas,“ ütles PPA identiteedi ja staatuste büroo teenuse omanik Marit Abram.

PPA iseteenindus alustas tööd 2017. aastal ning järk-järgult on sinna lisandunud võimalusi erinevate dokumentide taotlemiseks. Isikut tõendavatest dokumentidest on praegu võimalik iseteeninduses taotleda ID-kaarti, Eesti kodaniku ja välismaalase passi ning elamisloakaarti nii täiskasvanule kui ka lapsele.

Noorimana taotleti 2022. aastal iseteeninduse kaudu dokumenti alla üheaastastele lastele – seejuures taotleti kolmele lapsele iseteeninduses dokument juba päev pärast sündi. Vanimate iseteeninduse kaudu dokumenti taotlenud inimeste seas olid üks 101-, üks 102- ja üks 103-aastane inimene.

Keskmine iseteeninduse kasutaja on 30 aastat vana, ta on pigem naissoost ja elab suure tõenäosusega Harjumaal. Üle veerandi taotlustest on esitatud alla 15-aastaste laste poolt või nende eest.

2022. aasta viimastel päevadel lisandus võimalus saada tasulise teenusena oma isikut tõendav dokument kätte PPA teeninduse asemel välise teenusepakkuja käest. „Jaanuari keskpaigast on dokumente pilootprojektina võimalik kätte saada viiest Selverist: Järvel, Mustakivil, Tondil, Pirital ja Pärnu Keskuses. Aprilliks lisanduvad jooksvalt veel ligi 50 täiendavat väljastuskohta – neist kuus Soomes,“ rääkis Marit Abram, kelle sõnul leiab rohkem infot dokumendi välise teenusepakkuja käest kättesaamise kohta politsei välisveebist.

„Otsime pidevalt võimalusi, kuidas inimestele lähemale tulla ning teha dokumendi taotlemine ja kättesaamine mugavaks, kuid endist viisi turvaliseks, sest isikut tõendav dokument on alus paljude teiste nii riigi- kui ka erasektori teenuste kasutamiseks,“ ütles Abram.

Iseteeninduse kasutamine on ka keskkonnasäästlikum. PPA-le isikut tõendavatele dokumentidele sertifikaatide väljastamisel partneriks oleva SK ID Solutions AS tehtud analüüsi põhjal vähendab dokumendi taotlemine iseteeninduses keskkonda saastava transpordivahendi kasutamise arvelt CO2-jalajälge umbes 40% võrra. Lisaks sellele jäävad puud metsa – iseteeninduses esitatud dokumenditaotlused on algusest lõpuni paberivabad.

Head Uudised GoodNews