1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Teater
  4. Musta Kasti muusikaline uuslavastus “Jõud” kõneleb noori puudutavatel teemadel
Musta Kasti muusikaline uuslavastus “Jõud” kõneleb noori puudutavatel teemadel

Musta Kasti muusikaline uuslavastus “Jõud” kõneleb noori puudutavatel teemadel

Musta Kasti muusikaline uuslavastus10. mail esietendub teatris Must Kast noortelavastus “Jõud”, mille aluseks on Tartu Forseliuse Kooli 7. klassi õpilaste loovtööd. Lavastaja-dramaturg Kaija M Kalvet on õpilastööde põhjal loonud lavastuse, mille põhiteemadeks on kuulumis- ja tunnustus-, aga ka põgenemisvajadus ja üksindus.
Etenduses kõlab Marten Kuninga orginaalmuusika. Must Kast jätkab ka traditsiooniga korraldada pärast iga etendust vestlusringe, et nähtut-kuuldut koos publiku ja trupiga mõtestada.

Õpilaste lühijutud valmisid 2015. aasta sügisel ja autorite loovuse tunni ülesandeks oli kirjutada lugusid, mis nende arvates võiks noori inimesi kõnetada. Valminust põimis dramaturg-lavastaja kokku loo viiest inimesest ja nendevahelisest kohtumisest, mis isiklikkusest hoolimata jääb fiktsiooni, mitte pihtimuse valdkonda.

“Jõud” kannab endas usku, et “meie” võib olla suurem kui “mina”, armastuse ja sõpruse jõud suurem grupimõjutuse ja sõltuvuse jõust; et avatuse, muutumise ja tahtejõud aitavad meid elu raskete hetkedega toime tulla. Kuidas leida ja mõtestada iseennast kesk kirevat maailma, kuidas tulla toime kiusamise või surmaga? Teemade tõsidusest hoolimata on lavastusel pigem helge ja elujaatav toon. Vormiliselt on “Jõud” musikaalne ja liikuv – püüdlemata muusikali staatusele, on sellel siiski sarnaseid lähtekohti just muusikalavastustega, erinedes ehk suurema süvenemispüüu poolest käsitlevatesse teemadesse.

Teksti autoriteks on Tartu Forseliuse Kooli 7. klassi õpilased ja lavastaja Kaija M Kalvet. Helilooja on Marten Kuningas, kunstnikutööd teeb värskelt Teatriliidu preemiaga pärjatud Illimar Vihmar. Liikumise loob Helen Solovjev ning valguskujunduse Karl Marken (Tartu Uus Teater). Mängivad Birgit Landberg, Jaanika Tammaru, Silver Kaljula, Mihkel Kallaste ja Kaarel Targo.

Etendused toimuvad Genialistide Klubis 10., 16. ja 23. mail kl 13 ning 11., 15. ja 22. mail kell 19. Lavastus on sobilik täiskasvanutele ja noortele alates 11. eluaastast. Kestus 80 minutit. Hilinejaid saali ei lubata. Pilet: 7 (õpilane, tudeng, pensionär) / 10 EUR; gruppidele pakume ka soodustusi.

Head Uudised GoodNews