Avaleht Keskkond Osoonikihti kahandavaid aineid saab tasuta ära anda
Osoonikihti kahandavaid aineid saab tasuta ära anda

Osoonikihti kahandavaid aineid saab tasuta ära anda

Foto: Keskkonnaministeerium
Foto: Keskkonnaministeerium

Osoonikihti kahandavate ainete keeluga seoses saab käesoleva aasta lõpuni Eesti Keskkonnauuringute Keskusesse selliseid aineid tasuta ära anda.

Järgmise aasta 1. jaanuarist on osoonikihti kahandavaid aineid keelatud seadmetesse lisada. Osoonikihti kahandavad aineid kasutatakse külmutusagendina olme- ja tööstuskülmikutes, kaubanduse külmutusseadmetes, külmhoonetes, õhu konditsioneerimisel elu- ja tootmisruumides ja transpordivahendites (bussid, autod), lahustina, vahu tekitajana ning tulekustutites.

Osoonikihti kahandavad ained on lenduvad ja väga püsivad, mis tähendab seda, et nad jõuavad stratosfääri, kus asub ka osoonikiht ja jäävad sinna, sõltuvalt ainest, väga pikaks ajaks, lõhustades kogu selle aja osooniaatomeid. Sellised ained tekitavad keskkonnale tõsist kahju.

Kahanenud osoonikihi tagajärjel suurenevad UVB-kiirguse tasemed, mis võib omakorda põhjustada haigestumist nahavähki, erinevaid silmahaigusi, kahjustada veeökosüsteeme ja vähendada mitmete taimeliikide ja põllumajandustoodangu saagikust.

Osoonikihti kahandavate ainete kasutust piirab Montreali protokoll, mille sõlmimisest täitub 16. septembril 27 aastat. Protokolli on ratifitseerinud kõik maailma riigid, üheks eesrindlikumaks liikmeks on Euroopa Liit.

Montreali protokolli aastapäeva ehk rahvusvahelise osoonipäeva deviisiks on sel aastal „Missioon, mis jätkub“, mis viitab sellele, et palju on küll saavutatud, ent osoonikihi täielikuks taastumiseks tuleb tööd jätkata.

Kogu Euroopas keskendutakse nüüd osoonikihti kahandavate ainete kokku kogumisele ja keskkonnaohutule käitlemisele. Selleks toimub ka Eestis kampaania, mille käigus võtab Eesti Keskkonnauuringute Keskuse Suur-Sõjamäel paiknev käitlemiskeskus selle aasta lõpuni Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) atmosfääriõhu kaitse programmi projekti raames tasuta vastu kasutatud ja kasutamata osoonikihti kahandavaid aineid. Tegemist on ohtlike jäätmetega ning neid tuleb käidelda jäätmealaseid õigusakte järgides.

Käitlemiskeskusest saab kogumismahuteid ka laenutada, et ettevõtted saaksid suuremat süsteemi tühjendada või eelnevalt kogutud ained käitlemiskeskusse tuua. Kogumismahutid on mahuga 100 kg ja varustatud külmamajanduses kasutatavate standardsete ühendustega (kontakt: Inari Truumaa, Eesti Keskkonnauuringute Keskuse OÜ kliimaosakonna spetsialist, 611 2931, 5177167 inari.truumaa@klab.ee. Kohaletoomine tuleks eraldi kokku leppida).

Kampaania on suunatud ettevõtetele, kes omavad osoonikihti kahandavaid aineid või plaanivad nende kasutamisest loobuda ning ainet võetakse vastu mahutites. Juhul, kui on soov ära anda osoonikihti kahandavaid aineid sisaldavaid seadmeid (näiteks külmkapp), siis tuleks pöörduda tootjavastutusorganisatsioonide poole: MTÜ EES Ringlus, MTÜ Eesti Elektroonikaromu.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga