Avaleht Eesti elu Paberil pensionitunnistused asenduvad järk-järgult plastkaartidega
Paberil pensionitunnistused asenduvad järk-järgult plastkaartidega

Paberil pensionitunnistused asenduvad järk-järgult plastkaartidega

Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastusringile eelnõu, millega plaanitakse viia nii pensionitunnistus kui ka puudega inimese kaart üle ühisele plastkaardisüsteemile. Seni on sotsiaalkindlustusamet (SKA) väljastanud mõlemat eraldi. Plastkaardile üle minnes ei kaota kehtivust senised paberil pensionitunnistused, mistõttu pole muudatuste jõustudes vaja minna taotlema uut kaarti.

„Ühe kaardi kasutamine on oluliselt mugavam ja lihtsam kui paberil tunnistuse või mitme kaardi kasutamine,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. „Kiireneb kogu protsess, sest nii pensioni määramise kui ka puude raskusastme tuvastamise otsusega edastatakse talle juba kaart. Ühe kaardi kasutuselevõtt vähendab dubleerimist, SKA töökoormust ja on kehtiva korraga võrreldes soodsam ja aja- ja keskkonnasäästlikum.“

Kui pensionäril tuvastatakse puue, annab SKA pensionitunnistuse ja puudega inimese kaardi edaspidi välja ühtse plastkaardina, kus on kohe olemas kõik vajalikud andmed. Muudatuste jõustudes asendatakse senine paberil pensionitunnistus kaardiga. Kuna pensionitunnistus kehtib isikut tõendava dokumendiga, pole edaspidi pensionitunnistusele vaja pensionäri fotot.

Kaartide väljastamise kulust moodustab suurema osa postikulu. Puudega inimese kaartide postikulu aastas on ligi 51 400 eurot, pensionitunnistuse postikulu 9400 eurot. SKA väljastab aastas keskmiselt 57 600 puudega inimese kaarti ja 12 000 pensionitunnistust.

Muudatused on planeeritud jõustuma 1. juulist.