1. Avaleht
  2. Poliitika
  3. Parempoolsete valimisplatvorm: Eestist peab saama kõige korruptsioonivabam riik maailmas!
Parempoolsete valimisplatvorm: Eestist peab saama kõige korruptsioonivabam riik maailmas!

Parempoolsete valimisplatvorm: Eestist peab saama kõige korruptsioonivabam riik maailmas!

Parempoolsed kinnitasid korruptsioonivastase tegutsemise põhimõtted 2023. aasta riigikogu valimiste programmiks, seades esikohale poliitilise korruptsiooni välja juurimise.

„Parempoolsed seisavad vaba ühiskonna eest ja isikuvabaduste kaitsel. Korrumpeerunud riigis ei ole vabadused kunagi kaitstud, meil ei saa olla vaba ja korrumpeerunud ühiskond üheaegselt,“ sõnas erakond Parempoolsete esimees Lavly Perling. „Seepärast sõnastasime oma valimisplatvormi üheks eesmärgiks, et Eestist peab saama kõige korruptsioonivabam riik maailmas, täna oleme korruptsiooni tajumise indeksis kolmeteistkümnendal kohal ning sellega rahulduda ei saa.“

Erilist rõhku panevad Parempoolsed poliitilisele korruptsioonile, et juhtida Eesti eemale ohtlikult teelt, kus poliitikaid võib osta. Parempoolsete kava hõlmab muuhulgas erakondade rahastamise järelevalve suurendamist, sealhulgas erakondadega seotud ühenduste ning varjatud rahastamise osas. Samuti on Parempoolsete eesmärgiks katuserahade maksmise ja valitsuse poliitilise ühiskassa lõpetamine.

Parempoolsed suvad, et kõige parem relv korruptsiooni vastu on ennetamine. Selleks tuleb kogu avaliku sektori asjaajamine lihtsamaks ja läbipaistvamaks muuta, et suureneks elanike usaldus ja väheneksid riived õiglustundele. See tähendab vähem bürokraatiat ning andme- ja vajaduspõhist lähenemist, kus poleks ruumi kallutatud otsustele.

„Infoajastul saab ja peab riik pakkuma sama head teenust, nagu erasektor. See tähendab, et igaüks peaks saama oma detailplaneeringu või ükskõik millise muu taotluse menetlust jälgida reaalajas, nagu täna saame jälgida postipaki teekonda. Usun, et läbipaistvus muudab iga asjaajamise kiiremaks ja tõhusamaks,“ sõnas Parempoolsete esimees Lavly Perling. „Lisaks tuleb luubi alla võtta tippametnike rotatsioon, kaasajastada konkursside läbi viimine ning takistada korruptsiooni neis valdkondades, kus seda sageli näha ei osata, näiteks tervishoius.“

Igasugune korruptsioon muudab riiki ja selle elanikke vaesemaks. Ühiskonnas, kus ringkäendust ja mõjuvõimuga seotud toitumisahelaid soositakse, kaotavad absoluutselt kõik. Langeb usaldus, välisinvesteeringud kuivavad kokku, majandus nõrgeneb, lahkuvad talendid, suureneb kuritegevus ning kasvavad kulud nii riigile, maksumaksjale kui ühiskonnale tervikuna.

Head Uudised GoodNews