Avaleht Eesti elu Põltsamaa kingib Eestile inimestest moodustatud lipu
Põltsamaa kingib Eestile inimestest moodustatud lipu

Põltsamaa kingib Eestile inimestest moodustatud lipu

Põltsamaa vald soovib tähistada Eesti lipu 135. sünnipäeva ja kutsub kõiki huvilisi 3. juuni õhtul Põltsamaale, et moodustada üheskoos tänavalaiune sinimustvalge.

“Põltsamaalastena oleme uhked, et esimene Eesti lipp õmmeldi 1884. aastal just siin,” ütles Põltsamaa abivallavanem Karro Külanurm. “Soovime seda tähtpäeva tähistada millegi erakordse ja suurejoonelisega.”

Näiteks tuhande inimesega on võimalik luua umbes 100 meetri pikkune lipp. Inimlipp moodustatakse Pajusi maanteele kell 20 ja seda pildistatakse droonilt.

“Palume tulijail riietuda sinisesse, musta või valgesse. Kohapeal on plaanis sarnased värvid kokku viia,” ütles sündmuse peakorraldaja, Põltsamaa kultuurikeskuse direktor Janne Karu. “Kel ei ole mingil põhjusel võimalik õigetes toonides tulla, saavad kohapeal osta sinise, musta või valge vihmakeebi.”

Pildistamise järel minnakse rongkäigus muusikakooli juurde Beermanni lipuväljakule ja endise Põltsamaa kihelkonnakooli juurde. Mõlemad paigad on esimese lipu õmblemise seisukohalt märgilise tähendusega: esimesest osteti kangas, teises õmmeldi see kokku.

Eesti lipu sünnipäev kulmineerub kontserdiga Põltsamaa kultuurikeskuse juures, kus isamaaliste ja rahvalike lauludega astuvad üles Ivo Linna, Antti Kammiste ja Tõnis Mägi. Päikeseloojangul on kavas anda üle sümboolne lipp Otepääle, kus esimene trikoloor õnnistati.

Põltsamaal õmmeldud esimene sinimustvalge õnnistati Eesti Üliõpilaste Seltsi lipuna Otepää kirikus 4. juunil 1884. Riigilipuks kinnitati trikoloor 21. novembril 1918.