1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Presidendi noore inseneri preemia pälvis drooniarendaja Margus Sammelsaar
Presidendi noore inseneri preemia pälvis drooniarendaja Margus Sammelsaar

Presidendi noore inseneri preemia pälvis drooniarendaja Margus Sammelsaar

President Alar Karis andis täna Kadriorus esmakordselt üle Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore inseneri preemia, mille pälvis mehitamata õhusõidukite arenduse ja tootmisega tegelev Margus Sammelsaar.

President Karis ütles preemia algatamise põhjendusena, et Eesti vajab insenere praegu ning vajab veel rohkem tulevikus, kui soovime olla tark ja mitmes mõttes rikas riik. „Ei ole majandusharu, mis suudaks tänapäeval hakkama saada insenerideta. Õigemini, ei ole sellist eluvaldkondagi. See oli hästi näha ka preemiale esitatud kandidaatide tegevusaladest, mis ulatus meditsiinitehnikast veevarustuseni,“ märkis riigipea. „Tutvudes sellele konkursile esitatud kandidaatidega, sain kindlust, et noore inseneri preemia oleks võinud olemas olla juba ammu. Meil on palju säravaid insenere, kelle töö väärib tutvustamist kogu ühiskonnale.“

Ei ole majandusharu, mis suudaks tänapäeval hakkama saada insenerideta. Õigemini, ei ole sellist eluvaldkondagi.

Kuigi inseneride töö viljad on meile iga päev käegakatsutavad, on see eluala riigipea sõnul ühiskonnas mõneti nähtamatu ja see on üks põhjus, miks inseneriõppe valdkonnad ei ole nii menukad kui nad võiksid olla.

Preemia pälvinud Margus Sammelsaar on mitmekülgne insener, kes töötab tehnoloogiajuhina ettevõttes Threod Systems, mis arendab ja aitab toota mehitamata luuredroone, muuhulgas Ukraina rindele.

Sammelsaar ütles preemiat vastu võttes, et igasugune sõjapidamine toetub tehnoloogiale ning Ukraina sõda kirjeldatakse ka kui esimest suurt droonide sõda. „Seega on inseneridel vägagi keskne roll riigikaitses. Võiks öelda, et pikema sõja jooksul hakkavad ka mõlema osapoole insenerid omavahel aktiivselt võistlema. Seda on Ukrainas näha, kus üks tehnoloogia kaua ei püsi ning käib pidev tehniline mõõduvõtmine,“ rääkis Sammelsaar.

Võiks öelda, et pikema sõja jooksul hakkavad ka mõlema osapoole insenerid omavahel aktiivselt võistlema. Seda on Ukrainas näha, kus üks tehnoloogia kaua ei püsi ning käib pidev tehniline mõõduvõtmine.

  • Saaremaalt pärit Sammelsaar on aidanud Ukraina armeed insenertehnilise tegevusega ja tootnud alates täiemahulise sõja puhkemisest ligi 20 000 ühikut 3D-prinditud detaile. Ta konsulteerib Kaitseliidu Harju malevat droonisõja valdkonnas ning tegeleb õppevahendite tootmisega pioneeriüksustele.
  • Lisaks on ta panustanud ka valdkonna hariduse edendamisse Eesti Lennuakadeemias, kus lõi eraldi mehitamata lennunduse õppekava ja on olnud mitmete üliõpilasprojektide ning lõputööde juhendaja.

Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu tunnustas Sammelsaart 31 kandidaadi seast. Kultuurirahastu loodab preemia asutamisega tõsta esile ja tunnustada noori insenere ja pakkuda inspiratsiooni tänastele koolinoortele.

5000 euro suurune preemia on mõeldud noorele, kes on saavutanud insenerina väljapaistvaid tulemusi oma erialal, selle õpetamisel või populariseerimisel. Preemiat rahastab Auve Tech.

Head Uudised GoodNews