President Alar Karis IT-konverentsil Latitude59: praegusi takistusi tuleb vaadata kui võimalust
President Alar Karis tervistas rahvusvahelise tehnoloogiakonverentsi Latitude59 osalejaid ja ütles, et praegustele takistustele tuleb vaadata kui võimalustele. „Ma tean, et te näete võimalusi seal, kus teised näevad riske,“ ütles riigipea IT-sektori ja idufirmade inimeste poole pöördudes.
„Peaksime otsima võimalusi, kuidas kasutada digitaaltehnoloogia teadmisi praeguse kriisi lahendamiseks, kuidas saab tehnoloogiaga tugevdada Euroopa kaitset või optimeerida energiatarbimist ja -tootmist?“ püstitas president Karis küsimused. Näiteks tuleks uurida, kuidas saaks tehnoloogiat kasutades vähendada oma sõltuvust välismaistest toorainetest.
„Eesti on väike riik, kuid idufirmade sektor teeb meid suuremaks. See on meie võimalus ja ma usun, et oleme seda hästi teinud,“ ütles president Karis. Ta lisas, et kuna talente napib, siis on iduettevõtetel võimalus kaasata inimesi üle maailma. Riigipea avaldas ka lootust, et tehnikasektoris jääb heas mõttes tööjõupuudus alatiseks, sest kõrgelt haritud spetsialistide vähesus peaks motiveerima tänaseid lõpetajaid õppima ja end arendama, et oma elus edukas olla.
Eesti riigipea sõnul on IT- ja iduettevõtluse sektor andnud Eesti viimase viie aasta majandusedudest ligikaudu veerandi, kuigi viis aastat tagasi oli selle osakaal majanduses veidi üle 5 protsendi. President Karis märkis, et kuna digisektori osakaal kasvab, hakkab keskmine ettevõte ja töökoht aina rohkem välja nägema nagu IT-valdkonna töökoht. Sektor esitab väljakutse tsementeeritud mõtlemisele, lõhub vanu ärimudeleid ja tutvustab uuendusi seal, kus see tundub võimatu.
Riigipea rõhutas ka iduettevõtluse laiemat sotsiaalmajanduslikku mõju. „Idufirma mõtteviis ja digitaliseerimine võiksid tuua kasu paljudele ühiskonna valdkondadele,“ ütles president Karis. Ta märkis, et lisaks Eesti globaalsele kaardile viimisele on tehnoloogiasektori laienemine viimase kümne aasta jooksul muutnud ka Tallinna ja paljusid teisi Eesti linnu. „Oleme näinud endiste tööstusalade kujunemist kenadeks linnaosadeks, näeme siin elamas ja töötamas inimesi üle maailma,“ rääkis president Karis.
„Professionaale meelitavad kõrgtehnoloogilised ettevõtted on muutnud Eesti avatumaks ja tõstnud hariduse väärtust ettevõtluses.“
Pandeemia ajale tagasi vaadates ütles riigipea, et digimajandus korraldas paljusid valdkondi ümber. Samuti laienesid president Karise sõnul haridussüsteemi valikud ning kaugtöö muutus paljudes ettevõtetes standardiks pärast seda, kui digilahendused olid covidi perioodil osutunud töökindlaks ja mugavaks.