1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Raekoja plats täitub sel reedel kuusesära ja gospelmuusikaga
Raekoja plats täitub sel reedel kuusesära ja gospelmuusikaga

Raekoja plats täitub sel reedel kuusesära ja gospelmuusikaga

Tallinna Raekoja platsil kõrgub juba möödunud neljapäevast linna tänavune esinduskuusk. Reedel kell 18 süüdatakse jõulupuul tuled.

Jõulukuuse kandidaate oli sel aastal 15, mis on mulluse 26 kõrval pigem vähe. Väljavalituks osutus lopsakas ja kahar Kiili vallast pärit 14-meetrine kuusepuu. Kuigi mõni pakutud kuusk oli väljavalitust kõrgem, oli sel muid puudujääke: näiteks kasvas see viltu või oli ühelt või teiselt poolt hõre.

„Olen kuulnud, et kuusk tundub osale linnarahvast justkui madalavõitu, aga kõrgusest tähtsamaks peamegi tegelikult seda, et kuusepuu moodustaks terviku ülejäänud jõulurüüs Raekoja platsiga. Praegu jõuluturg vaikselt kerkib ning rõõmuga vaatan, et meie kuusk sobib lava ja kioskite keskele väga hästi,” sõnas kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Reedel kuulutatakse avatuks ka end kuuse ümber sisse seadnud muinasjutulise hõnguga jõuluturg. Jõuluperioodi suurejoonelisel avapeol astuvad üles koorikoosseis Valge Gospel solistide Tanja Mihhailova-Saare ja Ott Leplandiga.

„Nii saab alguse traditsiooniline kauplemine eestipäraste jõuluhõrgutiste ja käsitööga ning tegevust jagub kõigile. Lapsi rõõmustab ka jõuluvana, kellele luuletusi lugeda ja kingisoove esitada. Südant soojendavad suurel laval terve kuu vältel sajad lauljad ja tantsijad,” rääkis Haukanõmm.

Sel aastal serveeritakse Tallinna jõuluturul jooki ja sööki ainult korduskasutatavatest nõudest. Iga taldriku või topsi eest tuleb ostes tasuda pant – kaks eurot. Soovi korral saab joogitopsile üheeurose panditasu eest ka kaane. Söögiriistade eest eraldi panti tasuma ei pea.

Peale söömist-joomist tuleb ringlusnõud ja söögiriistad tagastada pealava kõrval asuvasse tagastuspunkti, kust saab panditasu sularahas või pangakaardile täienisti tagasi.

Jõuluturg tegutseb 7. jaanuarini iga päev kell 10–20. Sooja jooki ja sööki saab P–N kell 10–22, R–L kell 10–23. Suurel laval etendub kultuuriprogramm reedeti ja laupäeviti kell 17–19 ning pühapäeval kell 12–14. Jõuluvana maja on avatud iga päev kell 12–18.

Veel enne jõulukuu algust süttivad Kesklinna asumites jõulutuled. Eile toimus tuleteater Lembitu pargis ja Vaikses pargis. 29. novembril kell 17.30 täitub valgusega Asula ja Jalgpalli nurk ja kell 19 Juurdeveo tänav, 30. novembril kell 17.30 Koidu ja Planeedi haljak ning kell 19 Falgi park.

1.–3. detsembrini etenduvad kesklinna haljasaladel – Komandandi aias, Harju mäel, Hirve pargis, Snelli pargis ja Tornide väljal – tasuta valgusinstallatsioonid pealkirjaga „Metsik valgus”. Valgusetendust korraldab Tallinn Euroopa roheline pealinn.

3. detsembril kell 16 süütavad Raekoja platsi kuusel esimese advendiküünla linnapea Mihhail Kõlvart ja Tallinna praost Jaak Aus.

6. detsembril kell 15.30 toimub raekoja ees advendiajaks valminud jõulusõimede näituse avamine, kus esineb Vanalinna hariduskolleegiumi kammerkoor, sõna saavad Maarjamaa haridusseltsi juhatuse liige Katrin Raie, kesklinna vanem Monika Haukanõmm, EELK peapiiskop Urmas Viilma ja RKK piiskop Philippe Jourdain.

Roomakatoliku kiriku Peeter-Pauli kogudus, Malta ordu suursaatkond Eestis ja Püha Miikaeli kool saadavad Tallinnast Vatikani ka jõulusõime, mis pannakse välja Püha Peetruse väljakule.

Sama päeva õhtul kell 18 ootab Kesklinna valitsus kõiki Jaani kirikusse tasuta advendikontserdile, kus jõulumuusikat esitavad Birgit Sarrap ja Mihkel Mattisen. Kirikusse pääseb alates kella 17.15-st.

2. ja 10. detsembril kell 16 ärkavad ellu ka Viru tänava poodide ja kohvikute laulvad ja tantsivad aknad ning pakuvad jõulukuu nädalavahetustel jalutajatele meeliköitvaid etteasteid muusika ja tantsuga. 9. detsembrist 6. jaanuarini on avatud muinasjuttudest inspireeritud heli- ja valgusinstallatsioonid vanalinnas. Sündmusi korraldab ja täpsemat infot jagab Hopneri maja.

Vana aasta saadame ära ja uue võtame vastu 31. detsembril kell 21, kui toimub Kesklinna aastavahetuse kontsert Vabaduse väljakul. Esinevad ansambel Laine, Trad.Attack! ja nublu, õhtu lõpetab valgusetendus.

Nagu mullu, ei korralda kesklinna valitsus sel aastavahetusel ilutulestikku. „Ehkki öises taevas toimuv vaatemäng ja paugutamine pakub paljudele inimestele rõõmu ja elevust, elavad meie lemmikloomad seda väga raskelt üle. Aasta lõpetab kesklinnas hoopis muusikaline kahurvägi igale maitsele,” põhjendas Haukanõmm.

  • 12. jaanuaril täitub Raekoja plats võlumetsa maagiaga ning jääb avatuks kuu lõpuni.
Head Uudised GoodNews