Avaleht Eesti elu Rahvusvahelise Paralümpiakomitee president Andrew Parsons lahkus Eestist suurepäraste emotsioonidega
Rahvusvahelise Paralümpiakomitee president Andrew Parsons lahkus Eestist suurepäraste emotsioonidega

Rahvusvahelise Paralümpiakomitee president Andrew Parsons lahkus Eestist suurepäraste emotsioonidega

Rahvusvahelise Paralümpiakomitee (IPC) president Andrew Parsons külastas sellel nädalal Eestit ning lahkus Maarjamaalt väga heade emotsioonidega

Parsons ja Eesti Paralümpiakomitee president Monika Haukanõmm kohtusid IPC juhi kolmepäevase külaskäigu raames Riigikogu esimehe Jüri Ratase, peaministri Kaja Kallase, sotsiaalkaitseministri Signe Riisalo, kultuuriministri Piret Hartmani, Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti ning Eesti parasportlaste ja paraspordi kogukonna liikmetega. Samuti vestles Parsons Eesti Olümpiakomitee peasekretäri Siim Suklesega ning esines lühikese sõnavõtuga Spordijuhtimise aastakonverentsil.

Parsonsi sõnul jäi tal Eestist ja siinsest paraspordiliikumisest suurepärane mulje. “Selliste külaskäikude abil on võimalik riigi paralümialiikumise olukorrast rohkem teada saada. Kohtumised Eesti Paralümpiakomitee ja parasportastega nagu ka riigi esindajate, Tallinna linnapea ja Riigikogu esimehega andsid mulle väga hea ülevaate paraspordi arengust ja väljakutsetest Eestis, aga samuti suurtest võimalustest.

Visiit oli väga viljakas, lahkun väga põhjaliku arusaamisega ning nüüd mõtleme IPC meeskonnaga edasi, kuidas saame meie Eesti paralümpialiikumise arengut toetada. Samuti on mul mõned head ideed ja projektid, mida saame tulevikus koos teha. Tallinn on 2025. aastal Euroopa spordipealinn, mis pakub suurepärast võimalus tuua siia mõned huvitavad üritused, mis ühtlasi jätaksid endast pärandi teadmiste ja hoiakute muutmise näol,” sõnas Parsons.

“Kõigepealt ma tahan väljendada oma heameelt ja rõõmu selle üle, et härra Parsons tuli Eestisse. See on ajalooline visiit, sest varsemalt ei ole Rahvusvahelise Paralümpiakomitee presidendid Eestit külastanud. See näitab, et olenemata riigi suurusest on Rahvusvahelise Paralümpiakomitee jaoks kõik partnerid olulised, sest Eesti Paralümpiakomitee on üks partneritest,” ütles Eesti Paralümpiakomitee president Monika Haukanõmm.

“Vestlustel käigus jõudsime väga selgelt ühisele arusaamisele, et meie nägemus sellest, kuhu parasport peaks liikuma nii Eestis kui rahvusvahelisel tasandil, on sarnane. Kõigepealt kuidas tõsta paraspordi ja paraliikumise nähtavust nii Inimeste tasandil, luues selleks võimalusi, kui ka suurendades kajastust meedia tasandil, olgu selleks siis rahvustelevisioon, kirjutav press või internet. Tulemas on 2024. aasta Pariisi olümpiamängud ja paraolümpiamängud ning me soovime, et nende kajastus jõuaks iga eestimaalaseni, sest parasport on väga-väga huvitav,” lisas ta.

“Oleme rääkinud ka koostöö edendamisest Rahvusvahelise Paralümpiakomiteega, et algatada ühiseid arendusprojekte ja pakkuda neid kogemusi, mis Eestil on olemas, teistele riikidele ning kuidas muuta ühiskonda ligipääsetavaks. Parasport on kindlasti üks selge võimalus mõjutada ühiskonna arengut, sest me ei korralda ju pelgalt spordiüritust ega ettevõtmist, vaid muudame seeläbi ühiskonda paremaks: et meie hotellid oleksid ligipääsetavamad, transport võimaldaks parasportlastel Eestisse tulla, teenindajad oleksid selleks kõigeks valmis jne.

Meie sõnum on tegelikult selge: puudega inimesed ega parasportlased ei vaja otseselt heategevust või kaitset millegi ega kellegi eest, vaid võimalust ja võrdset kohtlemist – siis on võimalik saavutada väga häid tulemusi ning paraolümpiamängudel mängib Eesti hümn,” rõhutas Haukanõmm.

Lisaks Eestile külastab Parsons Leedut ja Lätit.