Riigikogu esimees: Eesti peab koos liitlastega kõiki veenma, et on vaja pingutada ja Ukrainat toetada
Riigikogu esimees Lauri Hussar ütles 23. augustil Maarjamäe memoriaali juures totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeva tseremoonial peetud kõnes, et Eesti peab koos liitlastega kõiki veenma, et on vaja pingutada ja Ukrainat toetada.
Eesti peab koos liitlastega kõiki veenma, et on vaja pingutada ja Ukrainat toetada.
Riigikogu esimees märkis, et Eesti koos Ida- ja Kesk-Euroopa rahvastega langes Stalini ja Hitleri mõrvarliku sobingu ohvriks – kui poleks olnud Molotov-Ribbentropi pakti kuritegelikku sõlmimist, poleks toimunud ka traagilisi küüditamisi.
Hussar lausus kommunismiohvrite kenotaafi juures kõneldes, et punase terrori tapetud esivanema nime nägemisel memoriaali mustadel marmortahvlitel on leina leevendav ja trööstiv mõju.
„Molotovi ja Ribbentropi pakti on hukka mõistnud nii Euroopa Parlament kui ka Ameerika Ühendriikide Kongress, aga tahan tunnustada ka neid, kes raudse eesriide moskvapoolses tsoonis riskisid oma eluga, et anda ka okupatsioonioludes teavet Eesti riikliku järjepidevuse kohta,“ sõnas Hussar. „See oli pidev pingutus, mis viis meid lõpuks koos Läti ja Leedu saatusekaaslastega omas ajas pretsedenditusse Balti ketti, kus sajad tuhanded inimesed nõudsid ebaõigluse lõppu. Ning lõpuks viis see ka sihile.“
See oli pidev pingutus, mis viis meid lõpuks koos Läti ja Leedu saatusekaaslastega omas ajas pretsedenditusse Balti ketti, kus sajad tuhanded inimesed nõudsid ebaõigluse lõppu.
Venemaa agressioonisõjast Ukraina vastu rääkides ütles Hussar, et Ukraina rahvas ja relvajõud pingutavad oma iseseisvuse ja suveräänsuse kaitsel. „Me peame demokraatia ja rahvusvahelise korra tagamiseks tegema kõikvõimaliku ning Ukraina peab võitma ja vabastama kõik oma territooriumid,“ rõhutas ta. „Meie otsustavus võib aidata kaasa Ukraina võidule. Mis omakorda looks võimaluste akna ka Venemaa demokraatia sünnile.“
Memoriaali aias toimunud mälestustseremoonial kõnelesid veel justiits- ja digiminister Liisa Pakosta, Suurbritannia suursaadik Ross Allen ning Eesti Mälu Instituudi ja Eesti Memento Liidu esindajad. Esines Mari Jürjens ja toimus mälestuspalvus.
Riigikogu esimees asetas totalitaristlike režiimide ohvrite mälestuseks Eesti rahva nimel pärja.