1. Avaleht
  2. Haridus
  3. Riik toetab inseneeriatudengite arendusprojekte miljoni euroga
Riik toetab inseneeriatudengite arendusprojekte miljoni euroga

Riik toetab inseneeriatudengite arendusprojekte miljoni euroga

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium koostöös EASi ja KredExi ühendasutusega toetavad 11 tudengite inseneeriavaldkonna arendusprojekti kogumahus ligi 1 miljoni euroga.

„Mul on siiralt hea meel näha, et tudengite hoog taotlemisel ei ole raugenud ning võrreldes esimese taotlusvooruga oli ka projekti taotluste kvaliteet paranenud. Ma näen suurt väärtust selles, et tudengid saavad praktilisi kogemusi juba õppe ajal, innustades neid edaspidigi insenerioskusi proovile panema, sealhulgas ka tulevikus ise innovaatilise äritegevusega alustama. Kui selliseid ägedaid noori ägedate ideedega jagub, siis on me tulevik heades kätes,” ütles Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi majanduse ja innovatsiooni asekantsler Sandra Särav.

Ma näen suurt väärtust selles, et tudengid saavad praktilisi kogemusi juba õppe ajal, innustades neid edaspidigi insenerioskusi proovile panema, sealhulgas ka tulevikus ise innovaatilise äritegevusega alustama.

EASi ja KredExi ühendasutuse juhatuse liikme Sigrid Harjo sõnul tõi hindamiskomisjon esile tudengite professionaalsust ja ideede ambitsioonikust. „Erinevate tudengiprojektide nagu tudengivormeli, Solaride päikseauto ja ESTCube tudengisatelliidi meeskondadest on aastate jooksul välja kasvanud omakorda uusi edukaid ettevõtteid ja nende projektide vilistlased on hinnatud valkdonna spetsialistid. Ka seekordse vooru projektid annavad selles osalejatele hindamatu kogemuse,” sõnas Harjo.

Komisjoni liige ning Eesti Masinatööstuse Liidu nõukogu esimees Veljo Konnimois kinnitas, et sellised uudsed targa tööstuse ettevõtted, nagu hakkajad inseneeriatudengid loovad, teevad Eesti Rootsist rikkamaks. „Oleme maha käinud pika tee – kunagi ei võetud noort inseneri jutulegi, kui juba prototüüpi valmis polnud, tänaseks on tingimused palju nutikamad. Siit edasi on väga tähtis, et selline programm jätkuks igal aastal. Järgmine eesmärk on leida üles tulevased Eesti Nokiad ja Apple’id ka nende tudengite ideedest, keda projektikirjutamine ei tõmba – seal on veel palju avamata potentsiaali. Riigi ja ettevõtjate koostöös jätkates saame sellega kindlasti hakkama,” ütles Konnimois.

Oleme maha käinud pika tee – kunagi ei võetud noort inseneri jutulegi, kui juba prototüüpi valmis polnud, tänaseks on tingimused palju nutikamad.

Innovatiivsetest algatusest saab esile tõsta näiteks järgmised ideed:

  • Mobiilne droonituvastussüsteem
  • Purje kuju mõõtmise süsteemi arendamine
  • Vesiniku tootmis- ning kompresseerimisseadme arendus
  • Masinnägemise arendus mobiilsele robotile

Üliõpilaste inseneeriavaldkonna arendusprojektide toetuse taotlusvooru esitati kokku 20 taotlust. Taotlusvooru eelarve maht oli ligi 1 miljon eurot ning toetust jagub täismahus 10 parimale projektile. Toetuse maksimaalne suurus ühe projekti kohta on 100 000 eurot.

Üliõpilaste inseneeriavaldkonna arendusprojektide toetuse taotlusvooru esitati kokku 20 taotlust.

  • Toetust saavad MTÜ Tudengi Vormel, Mittetulundusühing Lapikud, Eesti Tudengisatelliidi Sihtasutus, MTÜ KuupKulgur, Neptune Second MTÜ, SolarCar Estonia MTÜ, MTÜ TalTechi Vesinikuorganisatsioon, Tehnikaüliõpilaste Selts, Tallinna Tehnikakõrgkooli Arenduskeskus, MTÜ Droonilabor. Lisaks on Mittetulundusühingule Linnamaardla projektile on tehtud osalise rahastamise ettepanek.

Üliõpilaste inseneri valdkonna arendusprojektide toetust antakse projektidele, mille eestvedajad on ülikoolide või rakenduskõrgkoolide üliõpilased ning mille fookuses on arendustegevus mõnes insenerivaldkonnas.

Toetuse eesmärk on toetada inseneriteaduste alaste teadmiste arendamist ja nende praktikasse rakendamist koostöös ettevõtetega läbi toote või tehnoloogia arendamise. Seeläbi saavad kasu ettevõtted, kes vajavad pädevaid inseneriteadmistega töötajaid, et nende teenused ja tehnoloogiad oleksid konkurentsivõimelised, innovaatilised ja toodaksid lisandväärtust.

Sügisel on planeeritud avada kolmas taotlusvoor, kuhu on oodatud nii need ideed mis parimate hulka ei mahtunud kui ka uued põnevad projektid. Taotlusvooru eelarve on ligi üks miljon eurot.

Head Uudised GoodNews