1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Üliõpilased täiendasid Eesti arhitektuuri ajalugu Vikipeedias
Üliõpilased täiendasid Eesti arhitektuuri ajalugu Vikipeedias

Üliõpilased täiendasid Eesti arhitektuuri ajalugu Vikipeedias

2.–3. märtsil toimus Tartu Ülikooli teaduskooli ja MTÜ Wikimedia Eesti korraldatud Vikipeedia artikli kirjutamise välkvõistlus. 30 tunni jooksul said võistlejad jätkata eelmise aasta võistlusel avatud Eesti arhitektuuriobjektide teemat Vikipeedias.

Võistlustöö teemad loositi võistkondadele vahetult enne võistluse algust. Sellel korral olid välja valitud uuema aja arhitektuursed objektid, kõik võistlusel kirjeldatud hooned pärinevad 20. sajandist. 30 tunni jooksul pidid otsima  vajalikku materjali ja kirjutama valmis Vikipeedia nõuetele vastava artikli.

  • Kokku oli võistlustules üheksa võistkonda, mille liikmed esindasid erinevaid Eesti kõrgkoole. Enim tudengeid esindas Tartu Ülikooli, kuid osalejaid oli ka, Eesti Kunstiakadeemiast, Tallinna Tehnikakõrgkoolist, Kõrgemast Kunstikoolist Pallas, Tallinna Tehnikaülikoolist ja Lennuakadeemiast.

Esikoha pälvis võistkond  Köstrid (Mihkel Köster ja Liis Köster), kes täiendasid Rapla KEK-i haldushoone artiklit. Teise koha saavutas võistkond Meestelauluselts S.U.M.E (Mia Marta Ruus, Jan Seilenthal ja Anu Kadri Uustalu), kes täiendasid Pärnu rannahotelli artiklit. Kolmanda koha saavutas võistkond Tõravere Raadio (Mihkel Braun, Hanna-Riin Karu ja Harald Rainer Ainla), kes kirjutas artiklit pealkirjaga  Villa Tammekann.

Esikoha võitjate jaoks oli selline võistlus esmakordne kogemus. Võistkonna liikme Liis Kösteri sõnul ärgitas neid osalema võistkonnakapten Mihkel Köster, kes ise on arhitektuuritudeng. Võistluse tarbeks käisid nad  KEK-i hoonet Raplas kohapeal kaemas. “Suurim väljakutse oli raskekoelise arhitektuur-kunstilise teksti Vikipeedia kõlblikuks muutmine. Lugejat ei ole vaja koormata liiga tehnilise ja keerulise terminoloogiaga, mida mõistab vaid arhitektuuri kogukond“, täpsustas Liis Köster.

Suurim väljakutse oli raskekoelise arhitektuur-kunstilise teksti Vikipeedia kõlblikuks muutmine.

Ka žüriiliige Mait Väljas sõnas, et Vikipeedia artikkel on mõnevõrra erinev tekstiformaat tavapärasest akadeemilisest kirjutamisest, kuigi neil on ka sarnasusi – neutraalne keelekasutus ja erapooletu lähenemine uurimisobjektile, korrektne viitamine jne. “Hea artikkel on selge struktuuriga, mis toob antud teema puhul välja kõige olulisema ning ei ürita tekstimahtu kasvatada teisejärguliste detailide või teemaväliste kõrvalehüpetega. Samuti on hea artikkel ilusas eesti keeles ja mitmekesiste allikatega“, kommenteeris Väljas.

Hea artikkel on selge struktuuriga, mis toob antud teema puhul välja kõige olulisema ning ei ürita tekstimahtu kasvatada teisejärguliste detailide või teemaväliste kõrvalehüpetega.

Kolmanda koha saavutanud võistkond Tõravere Raadio osales võistlusel juba teist aastat järjest. Võistkonna juht Mihkel Braun märkis, et samal teemal oli taas huvitav kirjutada ka sel aastal. Samas tõi ta välja, et Eestis puudub panoraamivabadus ning seetõttu oli pildimaterjali hankimine artikli jaoks keeruline.

Sellel võistlusel oli näha, et paljud võistkonnad olid käinud kohapeal, et oma silmaga kirjeldatavat hoonet näha. Žürii ühe liikme Ivo Kruusamägi sõnul näitab see võistluse kõrgemat taset, kui entsüklopedist enne millestki kirjutama asumist tutvub objektiga ka füüsiliselt.

Võistlustööde kõrget taset rõhutas ka žürii liige Robert Treufeldt: „Arhitektuuriobjektidest toodi välja lisaks tehnilistele ja arhitektuursetele kirjeldusele ka hoonete üsna kauge taust. Näiteks Rapla KEK-i hoone puhul selgitati, miks selline omaaegu üldisest arhitektuurikeskkonnast üsna erineva lahendusega hoone üldse loodi“.

Võistluse käigus täiendati kokku üheksat artiklit:

Need on head näited, kui kiiresti  saab sisukaid ja põhjalikke artikleid kirjutada. Eestikeelne Vikipeedia on arhitektuuri valdkonnas saanud taaskord olulist täiendust.

Artiklikonkurss on seotud Eesti kõrgkoolide tegevusega Vikipeedias, mis toetab meediapädevuse õpetamist. Võistluse 2000-eurost auhinnafondi rahastab MTÜ Wikimedia Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi strateegilise partnerluse programmi kaudu.

Head Uudised GoodNews