1. Avaleht
 2. Keskkond
 3. TUNNUSTUS I Selgus kool, kus raisatakse kõige vähem toitu
TUNNUSTUS I Selgus kool, kus raisatakse kõige vähem toitu

TUNNUSTUS I Selgus kool, kus raisatakse kõige vähem toitu

Toiduraiskamise vastase aktsiooni raames jõudis sel aastal Eesti õpilaste taldrikutelt prügikasti 10 protsenti vähem koolitoitu kui eelmisel aastal. Kõige vähem toitu läks raisku Prantsuse Lütseumi õpilastel.

Ligi 70 Daily koolisööklas üle Eesti jälgiti nädala vältel tekkinud toidujäätmete kogust ja selgitati välja kool, kus õpilased raiskavad kõige vähem toitu.

Möödunud aastal suutis Daily sama aktsiooni käigus vähendada õpilaste taldrikutelt ära visatava toidu kogust 20% võrra. Sellel aastal õnnestus tulemust veelgi parandada ja toidukadu veel 10% vähendada – kui möödunud aastal viskas iga õpilane prügikasti keskmiselt 21 grammi toidujäätmeid päevas, siis sellel aastal 19 grammi.

Foto: Freepik

Hetkel kaaluti vaid Daily koolisööklates tekkivaid toidujäätmeid, kuid ettevõtte juht Aaro Lode usub, et toidukao jälgimisega võiksid kaasa tulla ka teised koolisööklad. „Arvatavasti oleks paljudes koolides jätkusuutlikkusele suunatud tegevusi kordades rohkem, kui see mõjutaks ka toitlustaja valiku otsust,“ lisas Lode. „Kuna täna valitakse Tallinnas koolitoitlustaja sisuliselt loosi teel, siis ei pruugi paljudel toitlustajatel lisategevusteks lihtsalt piisavalt motivatsiooni olla.“

Aktsiooninädalal toimus ka koolidevaheline võistlus, mille võitis Prantsuse Lütseumi väike maja, kus iga õpilane viskas ära rekordiliselt vähe toitu – kõigest 6 grammi päevas. Neile järgnesid Tallinna Järveotsa Gümnaasium 7 grammiga ja Tallinna Tõnismäe Reaalkool 8 grammiga.

Õpilaste poolt äravisatud toidukogused kaaluti iga päeva lõpus üle ja info kanti avalikult koolisööklas olevasse tabelisse, kust õpilased said ära visatava toidu kogusel silma peal hoida.

„Õpilastele mõjub võistlusmoment väga hea motivaatorina ja oma kooli nime soovitakse au sees hoida,“ sõnas Baltic Restaurantsi müügi- ja turundusjuht Tiiu Endrikson. „Samas usume, et see pole pelgalt nädalane pingutus, vaid pikaaegse teavitustöö tulemus. Õpilased annavad endale toitu tõstes aru palju nad reaalselt ära jaksavad süüa ja toitu enam kergekäeliselt prügikasti ei visata.“

Koolidevahelise võistluse TOP 10 ehk koolisööklad, kus läks õpilaste taldrikutelt kõige vähem toitu prügikasti:

 • Tallinna Prantsuse Lütseumi väike maja (1.-5. klass)
 • Tallinna Järveotsa Gümnaasium
 • Tallinna Tõnismäe Reaalkool
 • Merivälja Kool
 • Tallinna Saksa Gümnaasium
 • Viimsi Kool
 • Haabneeme Kool
 • Tallinna Kivimäe Kool
 • Tallinna Arte Gümnaasium
 • Viljandi Paalalinna Kool
Head Uudised GoodNews