1. Avaleht
  2. Kunst
  3. Suitsukonidega kaetud skulptuur osutab maailma suurimale veereostusprobleemile
Suitsukonidega kaetud skulptuur osutab maailma suurimale veereostusprobleemile

Suitsukonidega kaetud skulptuur osutab maailma suurimale veereostusprobleemile

Eesti kunstnik Ines-Issa Villido lõi ainulaadse suitsukonidega kaetud vaalakujulise skulptuuri, mille eesmärk on juhtida tähelepanu üleilmsele merereostusele. Skulptuuri jaoks kulus üle 30 000 suitsukoni ja seda eksponeeritakse Saaremaa looduskaunil Illiku laiul.

Sigaretikonid on maailmas kõige levinum prügiliik, mille reostus on valdav randades ja rannikutel ning ühe koni lagunemiseks kulub kuni üle 15 aasta. Eesti inimesed tekitavad aastas keskmiselt 300 tonni ehk 100 rekkatäit suitsukonisid, millest suur osa jõuab loodusesse.

Keskkonnatundlike kunstiprojektide poolest tuntud Ines-Issa Villido soovib „Usalda vaala” nimelise skulptuuriga tekitada diskussiooni suitsukonide keskkonnamõjust ning kutsuda inimesi üles muutma oma harjumusi. „Suitsukonid on üks maailma suurimaid prügiprobleeme ning suur osa konidest jõuab varem või hiljem merre, kus need satuvad kahjuks ka veeloomade toiduks. Selle probleemi teadlikkuse tõstmiseks valisin just vaala. Vaalad on maailmamerede suurimad imetajad, nende roll ökosüsteemile on tohutu ning ilma nendeta ei oleks meil looduses tasakaalu,” lausus Villido.

Täissuuruses küürvaala skulptuur on 3 meetrit lai ja 5 meetrit pikk. Teos on valmistatud metallkarkassile ning lisaks suitsukonidele kasutas kunstnik kalavõrke, klaasriiet ja epoksiidvaiku. Just viimane materjal on autori sõnul oluline, et skulptuuris kasutatud suitsukonid loodust näiteks vihmavee teel edasi ei reostaks. „Kalavõrgud ja suitsukonid on materjalina valitud selleks, et tuua rohkem teadlikkust meie merede heaolule. Epoksiidvaik tekitab kaitsekihi ehk sulgeb konid oma keskkonda, et üksi konis sisalduv aine ei lekiks loodusesse,” lisas Ines-Issa Villido.

Projekti toetava Philip Morris Eesti tegevjuhi Kai Tammisti sõnul tuleb probleemiga tegelemisel intensiivsemalt tõsta suitsetajate teadlikkust ja suunata tarbijaid vastutustundlikkusele. „Konid on tehtud plastikust ja nende lagunemine võtab üle 15 aasta. Parim viis prügistamise vähendamiseks on käitumuslik muutus. Suitsukonide mahaviskajad peaksid mõistma negatiivset mõju ja neid tuleb ärgitada oma käitumist muutma,” rääkis Tammist. „Toetades Inese kunstitööd, soovime juhtida tähelepanu sellele, et suitsukonid tuleks kindlasti visata selleks ettenähtud prügikasti, mitte maha,” ütles ta.

Kunstitöö „Usalda vaala” idee ja visiooni autor on Ines-Issa Villido, tehnilise teostuse autorid on Ines-Issa Villido ja Ivar Heinpalu. Skulptuur paikneb Saaremaal Illiku laiu Piidivabriku poolsel alal mere ääres. Alates 3. septembrist saab vaala näha Tallinnas Salme Kultuurikeskuse ees, kus avatakse keskkonnanäitus „Lähme nulli”, mis kestab kuni 30. novembrini.

  • Villido jätkusuutlikkusega tegelevad kunstiteosed on pälvinud tunnustust nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Ta on varemgi loonud suitsukonidest skulptuure ning töötleb neid enda iduettevõtte Filaretiga ümber 3D-prinditavaks materjaliks. 2020. aastal lõi kunstnik suitsukonidest I Land Sound festivaliks aerusurfilaua ning maailmakoristuspäevalt kogutud konidest skulptuuri „Veenus”. Tallinna sadama D-terminalis on püsieksponaadina välja pandud üks Ines-Issa Villido skulptuuridest, suitsukonidest aer.
Head Uudised GoodNews