1. Avaleht
 2. Haridus
 3. TalTechi aasta vilistlane on Testlio asutaja Kristel Kruustük
TalTechi aasta vilistlane on Testlio asutaja Kristel Kruustük

TalTechi aasta vilistlane on Testlio asutaja Kristel Kruustük

TTÜ Vilistlaskogu andis Aasta Vilistlase aunimetuse TalTechi IT Kolledži vilistlasele Kristel Kruustükile. Kristel on lõpetanud IT Kolledži süsteemide arenduse õppekava. Ta on asutanud globaalse tarkvara testimise ettevõtte Testlio, Kristel on Eesti noorim naismiljonär ja suur eeskuju ning inspireerija.

Aasta vilistlaseks valiti ta neidudele IT erialade tutvustamise eest – ta annab arengufondi kaudu IT naistudengitele välja omanimelist stipendiumi, et toetada neid tehnoloogiaõppel. Lisaks on ta olnud aastaid IT hariduse eestkõneleja.

Kristeli sõnul oli ta keskkooli lõppedes teadmatuses, kuid valis oma vanema õe toel IT eriala. „Elus on mõnikord just sellised hirmutavad hetked need, mis meid õigele rajale suunavad. Kuigi IT valdkond oli mulle tundmatu ja minu maailma kaunistasid tugevad stereotüübid, otsustasin ma sellega siiski just õe eeskujul edasi minna,” selgitas ta. „IT Kolledžis avastasin ma endas palju uusi külgi. Olin aktiivne üliõpilane, tuutor, bändiliige, üliõpilasesinduse liige. Avastasin, et olen sihikindel, kannatlik ning vaatamata raskustele eesmärkide poole liikuv inimene. See aeg IT Kolledžis mitte ainult ei aidanud mul leida armastust IT vastu, vaid tõi mu ellu ka armastuse teise mõttes – kohtasin seal oma abikaasat Markot,” tunnistas Kristel.

Tehnikaülikooli Vilistlaskogu juhi Robert Kitti sõnul antakse aasta vilistlase aunimetus inimesele, kelle tegevus on oluliselt edendanud Eesti ühiskonda hariduse, teaduse, tehnika, majanduse või kultuuri vallas või kellel on väljapaistvaid teeneid TalTechi ees. „Kristel on väga hea näide, kuidas aktiivne inimene jõuab kõike ning kuidas tema panus on olnud inspiratsiooniks ning eeskujuks mitmetes valdkondades alates IT-erialade populariseerimisest, iduettevõtlusest, lõpetades insenerihariduse populariseerimisega tüdrukute hulgas ning samuti panustades annetuskultuuri.”

Kristeli sõnul ei teadnud ta ülikooli tulles arvutitest midagi ja pidas seda pika patsiga poiste erialaks. „Keskkoolis kõikus mu matemaatika hinne kahe ja kolme vahel. Sõdisin õpetajaga, kes ei tahtnud mind riigieksamile lubada. Ülikoolis aitasin juba ise teisi järgi,” meenutas Testlio asutaja, 24-aastasena Eesti noorimaks naismiljonäriks tõusnud Kristel Kruustük. „Tänu õppejõududele nagu Kristiina Hakk, kes suutis minu matemaatika hirmu muuta armastuseks, sain ma aru, et miski pole võimatu. Ta õpetas mulle, et kui midagi ei toimi, ei tohiks loobuda, vaid tuleb proovida teistmoodi.”

Kristel Kruustüki edu võti seisnes selles, et ta suhtus testimisvaldkonda väga kirglikult ja kuna seal olid ainult probleemid, kuid mitte ühtegi lahendust, tekkiski Testlio. Toona ei teadnud ta ettevõtlusest midagi ning iga negatiivne tagasiside viis rööpast välja. „Aga nüüd vaatan iga probleemi kui võimalust,” sõnas globaalse mõju saavutanud ettevõtte üks vedajatest.

IT-teaduskonna dekaani Gert Jervani hinnangul esindab Kristel TalTechi aasta vilistlasena just neid väärtuseid ja oskuseid, mida tehnikaülikooli õppejõud igapäevaselt edasi proovivad anda: pealehakkamist ja julgust, et nutikalt ja innovaatiliselt tegeleda pärismaailma probleemidega ning soovi muuta IT abil inimeste elu paremaks. „Oleme tema peale teaduskonnas alati loota saanud, kui oleme IT-erialade tutvustamiseks vajanud eeskuju ja innustajat ning ma usun, et tänu temale on nii mõnigi tüdruk otsustanud just meie kavadele õppima tulla,” märkis Jervan.

Kristeli sõnul on elus on peamine järjepidevus, pealehakkamine ja võime näha suurt pilti väikeste sammude kaudu. „Tõelised saavutused ei tule kiiresti ega lihtsalt, need on ehitatud kannatlikkusele ja püsivusele. Iga väike samm viib teid lähemale teie eesmärgile. Seega, tulevastele tudengitele ütleksin: hoidke oma visiooni, olge järjepidevad ja ärge kartke väikseid samme – need kokku loovad teie suure teekonna.”

Kristeli õppejõud meenutavad:

Kristiina Hakk, IT Kolledži matemaatikaõppejõud: Kristel alustas õpinguid IT Kolledžis ajal, mil IT-inimese kuvandiks oli pigem „patsiga poiss” ning tüdrukuid sattus IT-erialadele õppima harva. Noormeeste ja neidude osakaal esmakursuslaste hulgas oli sel ajal umbes 1:10. Kristel on hea näide tõestamaks, et naised saavad tehnoloogia valdkonnas sama hästi või veel pareminigi hakkama kui mehed ning kui on soov ja tahtmine, siis pole ükski väljakutse ülejõukäiv.

Kindlasti pole õpingutel takistuseks ka esmapilgul võib-olla pisut hirmutavana tunduvad rasked baasained. Matemaatikaõppejõuna kuulsin alles hiljem, et gümnaasiumis ei kuulunud matemaatika just Kristeli lemmikute hulka, ülikoolis see küll kuidagi silma ei torganud. Pigem oli Kristel, leides oma õpistrateegia, särtsakuse, nutikuse ja püüdlikkusega eeskujuks teistele tudengitele ning aitas ka kaaslastel matemaatikaga järje peale saada. On heameel näha, et seda särtskust ja entusiasmi kaaslasi inspireerida on Kristelil jätkunud tänaseni.

Kalle Tammemäe, IT Kolledži direktor: Kristeli areng IT-spetsialistist firmajuhiks ja arvamusliidriks on olnud sihipärane, tulemused on tulnud pideva tööga ja ilmselt ülima enesedistsipliiniga. Me näeme ju ainult jäämäe tippu ja juba see on tõeliselt silmapaistev.

Kolledži õpingute ajal oli Kristel Kruustük, kes kandis toona perekonnanime Viidik, sedavõrd oma arengutee alguses, et raske oli teda teiste tublide tudengite hulgast välja tõsta. Jah, ta toimetas aktiivselt koos kaasüliõpilastega õppemessidel (Teeviit), kolledži uudishimupäevadel, sai ka tunnustust ja kiitust Erasmus komisjonis osalemise ja tuutortegevuse eest. Nende väikeste sammudega on ta targu hoogu võtnud nüüdseks tähelennuks.

Ja kas te teadsite, et lisaks teistele annetele on Kristelil ka priima laulmisoskus. Seda demonstreeris ta ühel kolledži üritusel, kui laulis Rihanna lugu „Under your umbrella”. 2010. aastal mõjus see väga üllatuslikult ning tõi kõigile kananaha ihule.

Kristel on saanud veel hulga teisi tunnustusi, millede kõrvale TTÜ Vilistlaskogu ja Tehnikaülikooli tunnustus on ideaalseks täienduseks:

 • USA äriajakirja Inc 2022. aasta naisasutajate TOP100
 • Global Startup Awards, Diversity Role Model of the Year, finalist 2021. aastal Eesti regioonist
 • Financer.ee TOP10 Eesti mõjukaimat ja ettevõtlikku naist 2021. aastal
 • Silmapaistev noor eestlane / TOP 2020
 • Eesti TOP10 populaarseimad persoonid 2020
 • Eesti rikaste TOPP edetabeli noorim miljonär 2018
 • Eesti aasta noor ettevõtja 2017
 • Anne & Stiil aasta naine 2017
 • Aasta noor ettevõtja, Swedish Business Awards 2017
Head Uudised GoodNews