1. Avaleht
  2. Keskkond
  3. Tänavune Maailmakoristuspäev kogus kokku 205 tuhat tonni jäätmeid
Tänavune Maailmakoristuspäev kogus kokku 205 tuhat tonni jäätmeid

Tänavune Maailmakoristuspäev kogus kokku 205 tuhat tonni jäätmeid

Let´s Do It World MTÜ äsja valminud kokkuvõtte kohaselt võttis tänavu 16. septembril peetud globaalsest Maailmakoristuspäevast osa 19,1 miljonit inimest, kes 198 riigis ja piirkonnas viisid keskkonnast ära 205 tuhat tonni erinevaid jäätmeid.

Maailmakoristuspäeva president ja ülemaailmse võrgustiku juht Heidi Solba sõnul näitas tänavune Maailmakoristuspäev, et Covid-pandeemia vaibudes on osalejate arv oluliselt kasvanud, sealhulgas on lisandunud just noori osalejaid – näiteks 32,1 miljoni elanikuga Mosambiigis osales Maailmakoristuspäeval ligi 2 miljonit õpilast 1200 koolist. „Kooliõpilaste kõrge kaasatus näitab nii seda, et uuele põlvkonnale läheb maailma käekäik korda kui seda, et juba praegu miljoneid inimesi ühendava Maailmakoristuspäeva populaarsus on endiselt tõuseteel,“ ütles Solba, kelle sõnul on rohkem osalejaid olnud vaid 2019. aastal, mil enne pandeemia saabumist võttis aktsioonist osa 21 miljonit inimest.

“Kogutud jäätmete hulk oli samuti muljetavaldav – 205 tuhat tonni võrdub näiteks ligikaudu 1250 sinivaala kaaluga. Partnerite, registreerunute ja meeskonna liidrite aruannete analüüsi kohaselt eemaldas iga osaleja ühe päeva jooksul keskkonnast keskmiselt 10,7 kilogrammi jäätmeid,” ütles Solba. “Siiski on meil veel pikk tee käia, sest meie eesmärk on ühiskonnas süsteemse muutuse tekitamiseks igal aastal kaasata Maailmakoristuspäevale 5 protsenti maailma elanikkonnast.“

Maailmakoristuspäeva juhtimiskeskus asus sel aastal esimest korda väljaspool Eestit, ligi 200 riigi ja territooriumi tegevust koordineeriti New Yorgis asuvast Eesti majast. Kuna Maaimakoristuspäev on pürgimas ÜRO ametlikuks päevaks, külastasid sel aastal Maailmakoristuspäeva juhtimiskeskust teiste seas nii mitmed ÜRO saadikud, president Alar Karis, liikumise pikaaegne toetaja president Kersti Kaljulaid kui ÜRO inimõiguste programmi tegevjuht Maimunah Mohd Sharif.

Alates esimesest ülemaailmsest koristuspäevast 2018. aastal on Maailmakoristuspäev jõudnud 95 protsendini kõigist ÜRO loetletud riikidest ja kaasanud kokku ligi 91 miljonit osalejat ehk 1,1 protsenti maailma elanikkonnast.

  • Let’s Do It World MTÜ on ÜRO Keskkonnaprogrammi (UNEP) ja ÜRO Keskkonnaassamblee (UNEA) akrediteeritud liige. 2023. aasta juulis pälvis liikumine ÜRO jätkusuutlikkuse tunnustuse ehk nii-öelda mobilisatsiooniauhinna. Mobilisatsiooniauhind näitab, et liikumine omab märkimisväärset mõju ÜRO kõigi liikmesriikide 2015. aastal vastuvõetud The 2030 Agenda for Sustainable Development eesmärkide poole püüdlemisel.
Head Uudised GoodNews