TÖÖLE KAASA I Tööandjad avavad täna uksed oma töötajate lastele
Esimesed karjäärialased valikud tuleb noorel teha juba põhikooli lõpus. Teadlike valikute tegemiseks tuleb igale noorele kasuks eelnev kokkupuude töömaailmaga. Noorte teadlikkuse tõstmiseks toimub täna, 15. veebruaril algatus „Tööle kaasa!“, mille raames avavad Eesti tööandjad oma uksed töötajate 1.−9. klassis õppivatele lastele selleks, et neile koos koolide ja lapsevanematega luua paremad ja mitmekülgsemad võimalused tööeluga tutvumiseks.
„Tööle kaasa!“ ei tähenda lihtsalt koolist vaba lõbusat päeva vanema töö juures, vaid selle eesmärgiks on noorele töökeskkonna tutvustamine. Päeva jooksul saab noor infot töömaailmas toimuvast, mis aitab tal mõista erinevate tööde vajalikkust. Lisaks saab noor teada ja ise kogeda, milline näeb välja tema ema või isa igapäevatöö.
Algatus kui traditsioon
Algatus toimub üle-eestiliselt juba neljandat korda. Eelmisel aastal osales ligi 1000 tööandjat ja 250 kooli, kes kaasasid kokku 4000 õpilast. Igal aastal on algatuse tuntus ja osalejate arv kasvanud ning osalejate huvi ja positiivne tagasiside nii tööandjatelt kui ka koolidelt annavad kindlust, et algatusest on saamas traditsioon.
Sel aastal on ka algatuses osalemine võrreldes eelmiste aastatega väljakutseid pakkuvam, samuti nagu kogu ülejäänud elukorraldus. Tulenevalt praegustest riskidest on oluline kõigil osalejatel järgida kehtivaid tervisekaitsenõudeid ning vajadusel korraldada „Tööle kaasa!“ päev distantsilt, kasutades virtuaalseid võimalusi. See eeldab aga lapsevanematelt ja tööandjatelt nutikamat lähenemist, kuidas lastele tööpäeva huvitavaks teha. Vastavalt võimalustele saab tööandja korraldada näiteks virtuaalseid õppekäike, teha eelnevalt salvestatud videod töökohtadest, otseülekandeid ja jutuajamisi erinevate ametikohtade esindajatega töökohast või siis virtuaalseid kohtumisi teiste töötajate lastega, kes samuti päevast osa võtavad. Mitmeid ideid selle kohta leiab tööandjale mõeldud juhendist.
Algatus edendab karjääri- ja ettevõtlusõpet
Algatus on suunatud 1.–9. klasside õpilastele, kuid soovi korral võib kaasata ka kõiki teisi noori. Samuti on õpilastele ette valmistatud valik erinevaid töölehti, mida saab õppetegevuses kasutada ja seeläbi õpikogemust paremini mõtestada.
Algatuse peakorraldaja Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts sõnas, et tõenäoliselt on möödunud aastal näinud väga paljud noored oma vanemate tööd kõrvalt rohkem kui kunagi varem, kuid see ei tähenda, et noor mõistaks, mis on selle töö sisu, loodavad väärtused, aga ka tööks vajalikud oskused. „Noorte teadlikumate karjäärivalikute tagamiseks on tähtis, et lisaks vanema ametinimetuse teadmisele mõistaksid nad ka teisi tööga seonduvaid aspekte. Neid saab kõige paremini edasi anda just kooli, lapsevanema ja tööandja koostöös,“ kutsus Palts üles osapooli rohkem tutvustama ja selgitama meie igapäevase töö sisu nii algatuse raames kui ka väljaspool seda.
“Praeguses olukorras on iga töömaailma ja tööandjaga tutvumise võimalus noorte jaoks kuldaväärt hinnaga. Kuna osade valdkondade jaoks on keerulised ajad ja viiruselevik hoiab töövarjutajate jaoks paljud uksed kinni, siis “Tööle kaasa!” on sel aastal noorele üks väheseid võimalusi vahetult või virtuaalselt kogeda erinevaid ameteid ja valdkondi. Tutvuda lähemalt tööga, millega tegeleb lapsevanem, on väga hea esimene samm töömaailma virvarri,” ütles Eesti Töötukassa noortevaldkonna juht Olav Kersen.
Tööandjale loob algatus võimaluse tutvustada lastele ja noortele oma valdkonda, panustada järelkasvu ning olla avalikkuses märgatud kui sotsiaalselt vastutustundlik ja peresõbralik ettevõte. Lapsevanemale pakub algatuses osalemine konkreetse ja praktilise võimaluse teha kooliga koostööd, mille kaudu avada lapsele tööelu erinevaid tahke ja väärtusi ning aidata lapsel mõista, mille põhjal teha haridustee ja tööeluga seotud teadlikke valikuid.
Õpilane saab algatuses osaledes teadlikumaks töömaailmas toimuvast, näeb ja saab teada, mis on tema vanema igapäevatöö, milline on tema tööpäev ja –keskkond, töö sisu ja selle väärtus. Koolil võimaldab algatuses osalemine teha lapsevanemate ja ettevõtetega koostööd, mis rikastab praktilisel moel karjääriõpet.
Algatusega liitumiseks on kaks võimalust: 1) ettevõtte/tööandja initsiatiivil, kus ettevõte korraldab praktilise õppepäeva oma töötajate lastele; 2) kooli initsiatiivil, kus algatuses osaletakse kogu klassiga – sel juhul pöördutakse tööandja poole läbi kooli ja lapsevanema ning registreerub kool.
Algatust „Tööle kaasa!” korraldab Eesti Kaubandus-Tööstuskoda koostöös Eesti Töötukassa, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Haridus- ja Noorteameti ning Eesti Karjäärinõustajate Ühinguga.