Avaleht Eesti elu TÜ kuulub kümnes valdkonnas 1% enim viidatud teadusasutuste hulka
TÜ kuulub kümnes valdkonnas 1% enim viidatud teadusasutuste hulka

TÜ kuulub kümnes valdkonnas 1% enim viidatud teadusasutuste hulka

Märtsi alguses uuenes ühe hinnatuma teadusajakirjade andmebaasi Thomson Reuters Essential Science Indicators (ESI) statistika, millest nähtub, et esmakordselt kuuluvad Tartu ülikooli 1% enim viidatud teadlaste publikatsioonid üheaegselt kümnesse teadusvaldkonda.

Eesti teadusasutustest on Tartu ülikool jõudnud kümnes valdkonnas 22-st maailma 1% enim viidatud teadusasutuste nimekirja. Need valdkonnad on: molekulaarbioloogia ja geneetika; keskkonnateadus ja ökoloogia; bioloogia ja biokeemia; taime- ja loomateadus; keemia; maateadused; psühhiaatria ja psühholoogia; kliiniline meditsiin, üldised sotsiaalteadused ja inseneriteadus. Maaülikool kuulub 1% hulka taime- ja loomateaduste vallas. „Mitte ainult viidete koguarvu, vaid ka nende mõjukuse poolest on esikohal taime- ja loomateadus, mis ületab maailma keskmist artikli kohta viidatavust 57% võrra,“ sõnab Tartu ülikooli eksperimentaalpsühholoogia professor Jüri Allik, lisades, et peaaegu sama mõjukad on keskkonnateadlased-ökoloogid, kelle artiklite viidatavus on 46% kõrgem maailma keskmisest viidatavusest selles valdkonnas.

„Tartu ülikooli maailmatasemel teadustulemused ja nende mõjukus on kindlaks aluseks parima võimaliku kõrghariduse andmisel nii Eesti kui ka välisüliõpilastele. Meie teadlaste edu tehnikateadustes põhineb ülikooli teadlastele tugevusele alusuuringutes ja kaasaegsele teadusinfrastruktuurile,“ sõnab Tartu ülikooli teadusprorektor Marco Kirm. Kirm leiab, et kuigi tehnika, tootmise ja tehnoloogia õppekavade rühmas õpib Tartu ülikoolis ainult 1% kogu õppekavagrupi üliõpilastest Eestis, on Tartu ülikooli uurijate panus erinevate tehnoloogiate teadus-arendustegevuses märkimisväärne ka rahvusvahelises konkurentsis, mida kinnitab värske ESI uuring.

Kokku on Tartu ülikooli teadlased viimase 11 aasta jooksul avaldanud tippajakirjades 6094 tööd, mida on viidatud 63 800 korda. Tartu ülikooli teadlased ja üliõpilased on 2012. aastal Eesti teadusinfosüsteemi andmetel avaldanud kokku 2744 teadusartiklit. ISI Web of Science andmetel on Tartu ülikooli autoritel publikatsioone kokku 936.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga