Home Keskkond TÜHJENDA OMA KÜLMIK I Tehisintellektist koka abil on kodudes päästetud 2 tonni toitu
TÜHJENDA OMA KÜLMIK I Tehisintellektist koka abil on kodudes päästetud 2 tonni toitu

TÜHJENDA OMA KÜLMIK I Tehisintellektist koka abil on kodudes päästetud 2 tonni toitu

Poole aasta jooksul on tehisintellektil töötava koka ehk rakenduse “Tühjenda oma külmik” abil Baltimaades valmistanud toitu 18 000 inimest ja sel moel on säästetud kodudes üle 2 tonni toidu äraviskamist. Võrdluses Saksamaa, Rootsi ja Taaniga eelistavad Baltimaade elanikud kaks korda rohkem kartulit ja kapsast kasutada ning 80% eemaldab retseptist brokoli. 25% Balti riikide elanikest on huvitatud vegani- või vegetariaanretseptidest.

Eesti eristub Lätist ja Leedust eelkõige suure huvi poolest vegani- ja vegetariaanroogade vastu – lausa 51% rakenduse kasutajatest Eestis muutis retsepti taimseks, seejuures vaid 1,2% Eesti elanikkonnast peab end taimetoitlaseks. Eesti inimeste jaoks on kõige populaarsemad retseptide juures olevad otsingusõnad “kiire”, “vegan” ja “õhtusöök”. Sellised täisteraviljad nagu tatar ja oder on oluliselt populaarsemad kõigis Balti riikides võrreldes Skandinaavia või Saksamaaga. Lisaks avaldub Baltimaade eripära piimatoodetelembuses, mille esikolmiku moodustavad või, piim ja hapukoor.

Rimi koostöö Taani idufirmaga Plant Jammer sai alguse juulis, eesmärgiga aidata kaasa kodudes äravisatava toidukoguse vähendamisele. Keskkonnaministeeriumi andmetel läheb Eestis igal aastal raisku umbes 164 miljoni euro väärtuses toitu. Kodudes viskame sellest toidust ära pea poole (48%), see tähendab 97,5 miljonit eurot ja ligikaudu 34 000 tonni toitu aastas.

“Leidsime koostööpartneriga viisi, kuidas aidata klientidel teha väikseid samme mitte ainult selle probleemi lahendamiseks, vaid ka tervislikuma toitumise propageerimiseks. Toidukao vähendamine ja tervislike alternatiivide pakkumine on Rimi jaoks olulised teemad ning uuenduslike digitaalsete tööriistade abil saame seda teha lihtsamalt kui kunagi varem. Poole aastaga 2 tonni päästetud toitu kodudes on kena algus, kuid loodame seda numbrit loomulikult kasvatada,” rõõmustab Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats.

“Meie eesmärk on julgustada inimesi sööma tervislikumalt, viskama vähem toitu ära ja laiendama oma toiduvalikut,” ütleb Plant Jammeri asutaja ja tegevdirektor Michael Haase. „Täiendame rakendust pidevalt vastavalt klientide käitumisele. Näiteks oleme lisanud Baltimaade inimestele laiema valiku kartulit ja kapsast sisaldavaid retsepte,“ lisab Haase.

„Ootame rakendusele peagi veel suuremat kasutust, sest kogemusest Skandinaavia turul teame, et jaanuaris-veebruaris valmistavad inimesed rohkem toite veebiretseptide järgi, kuna uut aastat soovitakse alustada tervislike ja jätkusuutlike harjumustega,” vaatab Haase optimistlikult tulevikku.

Rimi rakendus “Tühjenda oma külmik” on kõigile tasuta kasutamiseks ja selle leiab Rimi koduleheltRakendusse tuleb sisestada kodus olemasolevad toiduained ning virtuaalne kokk pakub laia valikut tervislikke retsepte, mis on kokku pandud sisestatud toorainete põhjal. Rakendust kasutades saab kapi tühjemaks, ei pea poodi minema, uute retseptidega saab laiendada koduste roogade valikut ning sel moel kokates visatakse kodudes vähem toitu ära.

Plant Jammer on 2016. aastal asutatud ettevõte, mille eesmärk on aidata vähendada toiduraiskamist. Rimi lahenduse aluseks olevat samanimelist rakendust kasutab üle maailma enam kui 200 000 inimest. 2020. aastal investeerisid Plant Jammerisse sellised suurettevõtted nagu Miele ja Dr Oetker 4 miljonit eurot.

Michael Haase