Avaleht Ukraina rahva toetuseks Ukraina põgenike lastele arendati Eesti ja Poola koostöös küberturvalisuse õppemängu
Ukraina põgenike lastele arendati Eesti ja Poola koostöös küberturvalisuse õppemängu

Ukraina põgenike lastele arendati Eesti ja Poola koostöös küberturvalisuse õppemängu

Koostöös Eestis elavate Ukraina sõjapõgenikega on valminud populaarse küberturvalisuse õppemängu Spoofy ukrainakeelne versioon, et toetada sõjapõgenike lapsi digitaalse maailma sisenemisel ja seal hakkama saamisel.

Mängu projektijuhi CGI küberturvalisuse konsultandi Catlyn Kirna sõnul valmis mängu ukrainakeelne versioon koostöös Ukraina sõjapõgenikega Eestis ja Poolas, kes aitasid mängu tõlkimise ja helisalvestuse loomisega. „Küberturvalisus on teema, mida peaksid põhjalikult tundma nii lapsed, vanemad kui ka õpetajad. Ma loodan, et ukrainakeelne Spoofy võimaldab Ukraina lastele paremat haridust ja õpetab neid ära tundma ja vältima kübermaailmas olevaid ohte ning küsima murede korral täiskasvanutelt abi,” ütles Kirna.

Mängu tõlkis ukraina keelde Kiievist pärit tudeng Anastasiia Võšnõk. Projektis lõi kaasa ka noor Ukraina iluvõimleja Nicola Nikolaeva Dniprost, kes luges sisse mängu tekstid.

„Laste küberturvalisuse olulisus on alates sõja puhkemisest väga palju kasvanud ning  loodetavasti aitab Eestis populaarsust kogunud Spoofy mäng Ukraina sõjapõgenike lastel tutvuda digimaailmaga turvaliselt ja teadlikult ning õppida, kuidas internetis varitsevate ohtudega toime tulla. Ei ole väheoluline, et ka lapsevanemad kontrolliks oma teadmisi ning oleks valmis nägema potentsiaalselt ohtlikke olukordi ette ja vastama lapse küsimustele,“ sõnas Telia Eesti toetustegevuste juht Elo Võrk.

Spoofy on lastele mõeldud küberturvalisuse mäng, mis õpetab internetis käituma, nutiseadmeid õigesti kasutama ning suunab lapsi ettevaatlikkusele ja probleemide lahendamisele. Kaasahaaravas mängus saavad lastest küberkangelased, kes aitavad mängu jooksul erinevaid tegelasi ning aitavad maailma päästa.

Spoofy on CGI välja töötatud mäng, mida arendati koostöös laste, õpetajate, lapsevanemate ja küberturvalisuse asjatundjatega. Mängu saab kasutada koolis ja kodus, mängida erinevates seadmetes ja veebis aadressil SIIT. Mäng on tasuta, ei sisalda reklaame ega kogu kasutajate andmeid.

Spoofy on tänaseks saadaval eesti, soome, leedu, rootsi, inglise, vene, hollandi ja ukraina keeles. Viimase aasta jooksul on seda ainuüksi Eestis mänginud ligi 25 000 last.