1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Üliõpilased täiendasid Vikipeedias Eesti arhitektuuri ajalugu
Üliõpilased täiendasid Vikipeedias Eesti arhitektuuri ajalugu

Üliõpilased täiendasid Vikipeedias Eesti arhitektuuri ajalugu

Möödunud nädalavahetusel toimus Tartu Ülikooli teaduskooli ja MTÜ Wikimedia Eesti korraldatud Vikipeedia artikli kirjutamise välkvõistlus. 30 tunni jooksul tuli üliõpilasvõistkondadel koostada artikkel ette antud Eesti ajaloolise hoone kohta.

Võistlustöö teemad loositi võistkondadele vahetult enne võistluse algust. Seejärel tuli üliõpilastel ettenähtud aja raames mõelda välja artikli ülesehitus, koguda materjali, kirjutada valmis tekst ja vormistada seda vastavalt Vikipeedia nõuetele. Taoline õpilasvõistlus toimus Eestis juba neljandat korda, kuid käesolev aasta oli esimene, kus korraldati üliõpilastele eraldi võistlus. Eelnevate võistluste teemadeks on olnud kohalikud omavalitsused, linnad ja linnud.

Võitjavõistkond Tõravere Raadio. Vasakult: Hanna-Riin Karu, Hipp Saar ja Mihkel Braun. Foto: Marten Pohla

Oma artikli kirjutamise oskused pani proovile kokku kuus võistkonda. Liikmete seas olid Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli ja Eesti Kunstiakadeemia tudengid. Esikoha ja 800 eurot said võrdselt hästi kirjutatud artikli eest tänavu kaks võistkonda: Tõravere Raadio ja Meestelaulu Selts S.U.M.E. Kolmandale kohale jõudis võistkond Õigus, mille liikmeid premeeriti 400 euroga.

Žürii esimehe Ivo Kruusamägi sõnul on Vikipeedias hädavajalik katta Eestiga seotud teemasid ning ta soovib tänada kõiki võistkondi, kes aitasid oma panusega eestikeelset Vikipeediat paremaks muuta. Uue kuue said järgmised artiklid: Eesti Rahvusraamatukogu hooneNarva-Jõesuu sanatooriumKuldne koduIuridicumHaapsalu kuursaal ja Kadrioru administratiivhoone.

Narva-Jõesuu sanatooriumist kirjutanud Tõravere Raadio võistkonna, kuhu kuulusid Tartu Ülikoolis ajalugu õppivad tudengid Mihkel Braun, Hipp Saar ja Hanna-Riin Karu, sõnul oli artikli koostamise juures kõige raskem tööjaotuse korraldamine. „Üllatusena tuli see, kui vähe on kirjas hoonete ja asutuste hetkeolukorra kohta,“ selgitasid nad. Kergem oli leida vanu dokumente ja mälestusi, kuid ajamahukamaks tööks jäi just viimasel aastakümnel toimunu kohta info otsimine. „Peale võistlust tekkis suur kirjutamistuhin, et kõik meie artiklist edasi viivad veel punased lingid ka endale selgitava artikli saaks,“ lisas Hipp Saar.

Võitjavõistkond Meestelaulu Selts S.U.M.E. Vasakult: Hugo Jõks ja Miia Ruus. Foto: Paula Ruus

Meestelaulu Selts S.U.M.E liikmetele pakkus äratundmisrõõmu ja üllatushetki Eesti Rahvusraamatukogu hoone kohta materjali kogumine. Koosseisu kuulunud Hugo Jõksi (Tallinna Tehnikaülikooli Tartu Kolledž) sõnul ei olnud ta näiteks varasemalt teadlik rahvarinde aktsioonist sidekaabli paigaldamiseks. „Minu meelest nii lahe ja võimas ära tegemine!“ lausus ta. Tiimikaaslase Mia Ruusi (Tartu Ülikool) jaoks oli kõige lõbusam hetk laupäeva õhtul „Ühe maja lugu“ saate vaatamine. „Tundsin seal igas lauses ära midagi, mida samal päeval lugenud olin,“ selgitas ta. „Olin väga õnnelik, et selline võistlus korraldati, kuna mõne Vikipeedia artikli kirjutamine oli mul juba pikemat aega olnud mõttes,“ lisas Hugo Jõks.

Üliõpilased leidsid, et nädalavahetuse veetmine Vikipeedia artiklit kirjutades tuli neile igati kasuks, kuna võistlus pakkus praktilisi oskusi sünteesiva teksti kirjutamiseks. Teise võistluspäeva lõpuks olid lihvitud viidete sisestamise, info vajalikkuse hindamise ja mahuka artikli koostamisele kuluva aja planeerimise oskused. Mõlemal võitjavõistkonnal on kindel soov ka tulevikus sarnastel võistlustel osaleda.

Head Uudised GoodNews