1. Avaleht
  2. Ukraina rahva toetuseks
  3. Urmas Reinsalu: Euroopa Liit vastab üheselt ja karmilt Venemaa eskalatsioonile Ukrainas
Urmas Reinsalu: Euroopa Liit vastab üheselt ja karmilt Venemaa eskalatsioonile Ukrainas

Urmas Reinsalu: Euroopa Liit vastab üheselt ja karmilt Venemaa eskalatsioonile Ukrainas

Välisminister Urmas Reinsalu võttis eile, 21. septembril New Yorgis osa Euroopa Liidu välisministrite erakorralisest kohtumisest, kus osales Eesti kutsel ka Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba. Kohtumisel arutati ELi vastusamme Venemaa eskalatsioonile sõjas Ukraina vastu ja võeti vastu liikmesriikide ühisavaldus.

Välisminister Reinsalu ütles, et osalise mobilisatsiooni väljakuulutamine on veebruarikuust Venemaa kõige tõsisem eskalatsioon sõjas Ukraina vastu ning EL mõistab selle üheselt ja karmilt hukka. „Venemaa järjekordne agressioon rikub rängalt Ukraina iseseisvust, suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust ning on täielikult vastuolus rahvusvahelise õigusega. Samuti ei kavatse liikmesriigid eales tunnustada võltsreferendumeid Venemaa okupeeritud aladel,“ sõnas ta.

Eilsel kohtumisel mõistsid ELi välisministrid üheselt hukka ka Venemaa järjepidevad tuumaähvardused lääne vastu.

Välisminister rõhutas kolleegidele et EL peab suurendama nii sõjalist, majanduslikku kui ka humanitaarabi Ukrainale, et aidata neil sõda võita, ning ühtlasi tuleb jätkata Venemaa survestamist igal võimalikul moel. „ELi tasandil tuleb Venemaa vastu kehtestada uus tugev sanktsioonipakett, agressorriiki igati rahvusvaheliselt isoleerida ja kindlustada, et ükski Ukrainas toime pandud kuritegu ei jääks karistuseta,“ ütles Reinsalu. „Eesti seisab selle eest, et agressioonikuritegusid organiseerinud Venemaa võimuladviku vastutusele võtmiseks loodaks erikohus,“ lisas ta.

Head Uudised GoodNews