Avaleht Eesti elu Välisminister Urmas Reinsalu: jõu kasutamist rahumeelsete protestijate suhtes ei saa aktsepteerida
Välisminister Urmas Reinsalu: jõu kasutamist rahumeelsete protestijate suhtes ei saa aktsepteerida

Välisminister Urmas Reinsalu: jõu kasutamist rahumeelsete protestijate suhtes ei saa aktsepteerida

Täna, 12 augustil pidas välisminister Urmas Reinsalu ÜRO Julgeolekunõukogu kõrgetasemelisel avatud virtuaalsel istungil “Pandeemiate mõju kestlikule rahule” kõne, milles tõstatas valimiste järel Valgevenes toimuva.

„Olukord Valgevenes on väga murettekitav,“ sõnas minister Reinsalu. „Toiminud presidendivalimisi ei saa pidada vabadeks ja demokraatlikeks. Sellest johtuvalt on alanud laiaulatuslikud protestid, mis suruti vägivalda kasutades maha. Jõu kasutamist rahumeelsete protestijate suhtes ei saa aktsepteerida,“ rõhutas minister.

„Kutsun Valgevenet üles lõpetama igasugune meeleavaldajate vastu suunatud vägivald ning tagama inimõiguste ja sõnavabaduse austamine,“ lisas Urmas Reinsalu.

Kõnes käsitles välisminister ka COVID-19 mõju kriisikolletele, kus olukord on niigi habras. Eesti koos teiste Euroopa Liidu riikidega on kinnitanud jätkuvat pühendumust ÜRO rahuvalvemissioonidele, sest näeme, et nende roll rahu tagamisel üha suureneb. Konfliktide puhul on lisaks järeltegevustele oluline ka ennetusele tähelepanu pööramine, tagades kogu ühiskonna, sh eriti naiste ja noorte rahuloomeprotsessidesse kaasamine. Rahu hoidmisel on võtmetähtsusega riikide ja kogukondade endi panus ja poliitilise tahte ülesnäitamine.

“Pandeemiate mõju kestlikule rahule” on Indoneesia ÜRO Julgeolekunõukogu eesistumise raames korraldatud debatt, mis keskendub väljakutsetele seoses rahuloome ja rahu säilitamisega pandeemiate olukorras. Kohtumisel osalesid ÜRO praegune peasekretär Antonio Guterres ning eelmine peasekretär Ban Ki-Moon.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga