1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Valmis Tallinna loomaaia Tiigriorg, mida on oodatud juba pikisilmi
Valmis Tallinna loomaaia Tiigriorg, mida on oodatud juba pikisilmi

Valmis Tallinna loomaaia Tiigriorg, mida on oodatud juba pikisilmi

Tallinna loomaaia uue ekspositsiooni, Tiigrioru ehitustööd on lõppenud ning külastajatele avatakse ala jalutamiseks tänasest. Kogu ekspositsioon on veel valmimisel ning loomad on harjumas oma uue elukeskkonnaga. Juuni alguses Tallinna saabunud amuuri tiigrid Pootsman, Danuta ja Ohana peavad läbima esmalt kuu aega kestva karantiini ning neid on lootust nägema hakata loomaaias alates juuli keskpaigast.

Ligikaudu 2,5 hektari suurusel Tiigrioru maa-alal on loodud looduslik suurte puude ja veesilmadega keskkond ning uudsete õhus kulgevate käigutunnelitega ekspositsioon, mis saab uueks koduks amuuri tiigrile ja teistele Kaug-Ida asukatele.

Foto: Helina Õunapuu

Eelkõige on Tiigrioru rajamisel lähtutud loomadele heaolu tagamisest, kuid ühtlasi ka külastajatele elamusi pakkuva keskkonna loomisest. Tallinna loomaaia direktor Kaupo Heinma tunneb vastvalminud objektist rõõmu: “Tiigrioru valmimist ning Pootsamani saabumist on oodanud loomaaia külastajad juba pikka aega. Nüüd oleme jõudnud ehitusega lõpusirgele ning valminud on loomaaia esimene väliekspositsioon, milles on omavahel tervikuks seotud loomadele loodud parimad heaolu tingimused ning võimalikult looduslik elukeskkond. Samuti on Tiigriorgust kujundatud külastajatele positiivseid emotsioone esilekutsuv piirkond, kus õppida tundma amuuri tiigrit, kui ohustatud liiki ning veeta meeldivalt aega pere seltsis. Nagu loomaaedki, on ka Tiigriorg veel pidevas arengus, et muutuda nii loomadele kui ka külastajatele veelgi paremaks.”

Nagu loomaaedki, on ka Tiigriorg veel pidevas arengus, et muutuda nii loomadele kui ka külastajatele veelgi paremaks.

Foto: Helina Õunapuu

Tiigriorgu naases juuni alguses meie oma väga armastatud amuuri tiiger Pootsman pärast oma pikka reisi Euroopa loomaaedades. Euroopa ohustatud liikide paljundusprogrammi raames viibis Pootsman järglaste saamise eesmärgil Tšehhis Zlini loomaaias (2018), Itaalias Parco Natura Vivas (2020) ja Sloveenias Ljubljana loomaaias (2021). Tšehhis ja Itaalias sai Pootsman kokku kuus järeltulijat ning praegu on 13-aastane Pootsman juba mitmekordne vanaisa. Tallinnasse tuli ta Sloveeniast koos oma kaaslase Danutaga. Sel neljapäeval on Pootsmani ootamas veel ees keerukas operatsioon, kus eemaldatakse Eesti Maaülikooli veterinaaride abiga tiigri kõhu all peidus olnud kõhuseina healoomuline kasvaja. Operatsioonijärgsed kaks nädalat on kriitilised – väga oluline on, et Pootsman end kaslastele omaselt, liigselt ei lakuks ning haav saaks paraneda.

Eelmisel nädalal saabus ka Tallinna Tallinki Megastari pardal Helsingi Korkeasaari loomaaiast 2022. aastal sündinud emane amuuri tiiger Ohana. Ohana partneriks on oodata veel Šotimaalt Highland Wildlife Park`ist kolmeaastast isast amuuri tiigrit Aleksanderit.

Foto: Helina Õunapuu

Lisaks amuuri tiigrile saavad tiigriorus oma uue elupaiga mitmed teised Kaug-Ida loomaliigid: amuuri leopard, punahunt, õnnekurg, must-toonekurg, habekakk ja händkakk. Lisaks kolib sinna ka Alpi ümiseja. Kõik liigid asuvad elama oma loodusliku elupaiga sarnases keskkonnas, mis aitab Kaug-Ida loodusest ettekujutust saada. Amuuri tiiger on tiigri kõige põhjapoolsem ökotüüp, kes on levinud Kaug-Idas Amuurimaal. Praegu elab looduses umbes 500 amuuri tiigrit.

Lisaks amuuri tiigrile saavad tiigriorus oma uue elupaiga mitmed teised Kaug-Ida loomaliigid: amuuri leopard, punahunt, õnnekurg, must-toonekurg, habekakk ja händkakk. Lisaks kolib sinna ka Alpi ümiseja.

  • Projekti prognoositav kogumaksumus on ca 6,8 mln eur.
  • Tiigrioru valmimiseks on oma panuse andud ka mitmed ettevõtted ja eraisikud, annetades ca 196 000 eurot. Täname toetuste eest: Eesti Loomaaiasõprade Selts, AS Olerex, Pipedrive OÜ, Premia Tallinna Külmhoone AS, Citycon OÜ, Jääaja Keskus, Saue Gümnaasiumi ja Nissi Põhikooli õpilased, Skeleton Technologies ja paljud eraisikud.
Foto: Helina Õunapuu

Tallinna Loomaaed on Keskkonna-ja Kommunaalameti hallatav asutus. Loomaaed on koduks ca 345 liiki kuuluvale ligi 7500 loomale ning osaleb ligi 60 rahvusvahelises ohustatud liikide paljundusprogrammis. Loomaaia tegevusvaldkondadeks on keskkonnaharidus, loodushoid ja teadusuuringud. Loomaaed on elamusterohke külastuskeskond kogu perele, mida külastab aastas üle 350 0000 inimese.

Tallinna Loomaaed on avatud 365 päeva aastas ning Tiigriorgu saab uudistada loomaaia tavapärastel külastusaegadel.

Head Uudised GoodNews