Avaleht Keskkond VIDEO I Jaak Aab ja Kadri Simson kõnelesid seminaril “Rohepööre ja Ida-Virumaa tulevik”
VIDEO I Jaak Aab ja Kadri Simson kõnelesid seminaril “Rohepööre ja Ida-Virumaa tulevik”

VIDEO I Jaak Aab ja Kadri Simson kõnelesid seminaril “Rohepööre ja Ida-Virumaa tulevik”

Narvas toimunud seminaril “Rohepööre ja Ida-Virumaa tulevik” tõdeti, et eelkõige on üleminek kliimaneutraalsele majandusele võimalus lahendada piirkonda pikka aega vaevanud probleeme ja tuua uut arenguperspektiivi.

„Investeeringutoetuste maht, mis seoses õiglase üleminekuga järgmise seitsme-kaheksa aasta jooksul Ida-Virumaale tuleb, on märkimisväärne,“ sõnas riigihalduse minister Jaak Aab. „Näen esimest korda väljavaadet, et Ida-Virumaale, kes on 1990. aastatest töötuse probleemiga maadelnud, avaneb nüüd reaalne võimalus seda põhilist probleemi päriselt lahendama asuda. Piirkonda tuuakse uusi ja paremini tasustatud töökohti, samas toimub inimeste ümber- ja täiendõpe, liikumaks traditsioonilistest sekoritest, nagu põlevkivitööstus, uutesse valdkondadesse. Sellega luuakse tulevikuperspektiiv ka noortele.“

Suure ulatusega muutused ei mõjuta üksnes põlevkivisektorit ja selle töötajaid, vaid piirkonda tervikuna. Euroopa Komisjoni energeetikavoliniku Kadri Simsoni sõnul on õiglase ülemineku vahendid mõeldud just selleks, et Ida-Virumaal muutusi ellu viia. Lisaks otsesele rahalisele toetusele on võimalik saada eksperttuge.

“Eesti pole ainus, kes ülemineku väljakutsetele vastu peab astuma. Juba mõnda aastat tegutseb komisjoni toel platvorm, mis aitab regioone, mis on kivisöest loobumas. Oleme nüüd seda laiendanud ka pruunsöele, põlevkivile ja turbale. Ma väga julgustan Eestit sellega liituma,“ rääkis Simson.

„Meil on rohkelt näiteid, kus riigid Poolast Rumeeniani ja Saksamaast Tšehhini on saanud konkreetset abi muutuste läbiviimise ning uute võimaluste ja töökohtade loomise planeerimisel, olgu see energeetikas, tööstuses või turismisektoris. Usun, et Eestil oleks kasulik teiste kogemusest õppida ja uurida, kas ja millised lahendused võiksid toimida ka siin,“ lisas ta.

Aab andis valitsusele ülevaate Ida-Viru õiglase ülemineku mehhanismi kasutamise ettevalmistustest ja tutvustas üleminekufondi muudetud jaotuskava.