1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. XXV Viljandi pärimusmuusika festivali teema on “Uut ja vana”
XXV Viljandi pärimusmuusika festivali teema on “Uut ja vana”

XXV Viljandi pärimusmuusika festivali teema on “Uut ja vana”

festival-1Eesti ühe väärikaima elueaga festivali teema “Uut ja vana” kõneleb pärimusmuusika elust, kasvamisest ja seiklustest. Uuest ja vanast kantuna muutub suvine sünnipäevapidu kohtumispaigaks ägedatele vanameistritele ja noortele mängijatele, vanadele ja uutele sõpradele.

„Innustav on näha vanade mängumeeste elurõõmu ja noorte pillimeeste õhinat, mille saatel pidutsevad mitmed sugupõlved ja maailmavaated. Erinevad põlvkonnad täiendavad üksteist nii laval kui publikus. Koos tehakse uut ja vana,“ kirjeldas festivali teemat ja sisu Viljandi pärimusmuusika festivali programmijuht Tarmo Noormaa.

Teema avab armastatud muusikasündmuse olulisuse Eesti kultuurimaastikul milleks pole pelgalt kiidetud pidu või muusikamaitse rikastamine. “Festival põhjustas koos Kultuuriakadeemia ja Eesti Rahvaluule Arhiivi tegevusega traditsioonilise muusika taassünni Eestis. Autentsuse kõrval hakati hindama improvisatsiooni ja õppimist elava eeskuju järgi, võeti kasutusele mõiste pärimusmuusika,“ selgitas festivali pealik Ando Kiviberg uue ja vana puutepunkti ning tähendust. „25 aastat tagasi seatud eesmärk muuta pärimusmuusika tänapäeva kultuuriruumi lahutamatuks osaks on täide viidud,“ lisas Kiviberg.

Viljandi pärimusmuusika festival ise on omaette nähtus uuest ja vanast. Viljandi sajandite vanused lossimäed on läbi aegade olnud erakordseks kohaks nii esinejatele, rahvale kui korraldajatele endile. Teovõimsalt 25-aastaseks saava muusikapeoga on koos suureks kasvanud terve põlvkond tüdrukuid ja poisse. TradAttacki!`i liikmena tuntud Sandra Vabarna on festivalile kaasa elanud nii vabatahtliku, kuulaja kui esinejana. „Tundsin end vabatahtlikuna eriliselt, ma ei olnud lihtsalt tavakuulaja, vaid oma väikese tööga – koristamisega, aitasin auväärse festivali veelgi ägedamaks muuta,“ kirjeldab Viljandimaalt pärit pärimusmuusik Vabarna oma noorukiaja muljeid. Nüüdseks maailma eripaigus paljude lemmikuks sirgunud artist lisab: „Suvine muusikafestival on avanud minu kui muusiku silmi ja maailma, näidanud kõrget taset ja eeskujusid, olnud suureks sütitajaks. Aga tähendab ka puhast rõõmu, armastust, kirge, heast peost väsinud konte ning suurt tänutunnet.“

XXV Viljandi pärimusmuusika festival toimub Viljandis 27.-30. juulil 2017. Pärimusmuusika festivali passid tulevad müüki 1. detsembril 2016 Piletilevis. Täpsem info festivali korraldaja Eesti Pärimusmuusika Keskuse kodulehelt www.folk.ee või festivali Facebookist.

Head Uudised GoodNews