Avaleht Eesti elu AKU TÜHI? AD Baltic nõuanded külmakraadide puhul
AKU TÜHI? AD Baltic nõuanded külmakraadide puhul

AKU TÜHI? AD Baltic nõuanded külmakraadide puhul

AD Baltic akud 1See, et aku on täielikult tühjenenud, selgub kõige sagedamini siis, kui on vaja kuhugi kiiresti sõita. Kuidas sellest olukorrast välja tulla? Millised toimingud on tõhusad ja milliseid tuleks vältida?

Vastates nendele küsimustele, juhivad autoosadega kaupleva ettevõtte AD Baltic eksperdid tähelepanu sellele, et isegi soliidse juhtimisstaažiga autoomanikud ajavad sageli segamini akudega seotud probleemide põhjused ja tagajärjed. Vastupidiselt rehvidele, aku kulumise tundemärke välispidiselt näha ei ole võimalik, seetõttu – kui auto „ilma põhjuseta” tõrgub käivitumast, tabab meid ebameeldiv üllatus. Arvame, et peasüüdlane on aku ja kiirustame selle väljavahetamisega. Kuivõrd seda toimingut on võimalik teostada mõne riistaga, ilma spetsialistide abita, sõidame aku esimeste trikkide järel lähimasse tanklasse, turule või autoosade kauplusse ja vahetame „halva“ aku uue vastu.

Paraku, kui ei ole teada tõeline põhjus, siis ei jätku ka uut akut kuigi kauaks – mõne aja pärastAD Baltic akud 2 tabavad seda samasugused probleemid. Seetõttu – kohe, kui näete, et mootorit on raske käivitada, pöörduge spetsialistide poole. Mõnikord tühjendab akusid väga kiiresti rohke elektritarbimisega seade – võimas heliaparatuur, lisatuled, soojendatavad istmed, koguni mitu paigaldatud turvasüsteemi, ning eriti ahelas tekkinud vooluleke. Sageli autojuht isegi ei tule õige põhjuse peale.

AD Baltic ekspertide väitel suurendavad isegi sellised pisiasjad, nagu määrdunud aku poolused vastupanu elektrivoolu liikumisele klemmidesse ja raskendavad mootori käivitamist. Sõites lühikesi vahemaid, on soovitatav välja lülitada mittevajalikud energiat tarbivad seadmed, et võimalikult palju elektrivoolu jääks aku laadimise jaoks. Ühendades 12-voldise pesaga „akuvalvuri“, saate jälgida aku laadimise taset ja aku õigeaegselt täis laadida. Kõik auto elektriseadmed, mis on sisse lülitatud ühel ja samal ajal, tarbivad kolm korda rohkem elektrit, kui auto generaator suudab toota, seega võetakse puuduv energiakogus akult.

AD Baltic akudNeil juhtudel, kui enne reisi selgub, et aku on täielikult tühi, on kõige tõhusam paigalt liikumise viis – „laenata” käivituskaablitega energiat teiselt autolt. Kuid sellise päästeoperatsiooni ajal, kui ühendatakse niinimetatud „krokodillid“, tekivad tugevad voolu kõikumised, mis võivad kahjustada auto kogu elektrisüsteemi. Seetõttu peaks energia jagamise ajal auto põlemissüsteem olema välja lülitatud.

Kui käivituskaableid ei ole mitte kellelgi, võib proovida mehaanilise käigukastiga autot käivitada, vedades seda puksiiriga. Kuid AD Baltic eksperdid hoiatavad, et sellisel juhul tuleks vältida riske, mis on seotud libeda tee ja jäätunud akendega. Pärast käigu sisselülitamist ja siduri vabastamist blokeeritakse veetava auto rattad, need hakkavad libisema, mistõttu võib auto „hüpata“ vastassuunavööndisse või jääda teel seisma risti. Lisaks segavad härmatanud aknaklaasid vahekauguse hindamist „päästja“ auto otsani ning raskendavad muude takistuste märkamist, mistõttu suureneb avariioht.

Veel üks vana ja nõrga aku päästmisviis – hoidmine soojas ruumis. Teades autoga seotud probleeme, mis hakkavad vaevama just külmal aastaajal, võib õhtul aku võtta välja ja tuua koju sooja ning viia hommikul tagasi „töökohta“. Kui seda pole võimalik teha, soovitavad AD Baltic eksperdid proovida soojendada akut kuumaveekotiga – akule asetatud kuumaveekott peaks selle soojendama umbes kümne minutiga.

Täiesti tühja akut ei ole võimalik laadida traditsioonilisel meetodil (st lootes, et piisab generaatori tööst). See tuleb täis laadida statsionaarselt, kõige parem on usaldada see spetsialisti kätte. AD Baltic spetsialistid hoiatavad, et ülelaetud või mittetäielikult laetud aku teenimisaeg lüheneb mitu korda.

Tühja aku laadimine kestab vähemalt 20 tundi, kui seda tehakse köetavas ruumis. Oluline on teada, et aku tuleb pärast tühjenemist võimalikult kiiresti täis laadida. Vastasel juhul läheb ta rikki – keemilised reaktsioonid (sulfatiseerumine) mõjutavad plaate nii, et need ei saa energiat vastu võtta ega ära anda.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga