1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Eesti tervisetehnoloogia ettevõte Respiray lõi uue allergiavastasele seadme
Eesti tervisetehnoloogia ettevõte Respiray lõi uue allergiavastasele seadme

Eesti tervisetehnoloogia ettevõte Respiray lõi uue allergiavastasele seadme

Eesti tervisetehnoloogia ettevõte Respiray uus kaelaskantav allergiavastane seade puhastab 99,9% ulatuses õhus levivad allergeensed osakesed ning pakub muuhulgas ka ravimivaba alternatiivi kevadise õietolmuallergia vastu, mis kimbutab igat kümnendat inimest Eestis.

Foto: Respiray

Respiray Wear A+ tööpõhimõte on lihtne. Seade võtab allergeenidega õhu, eemaldab filtri abil seal leiduvad allergeensed osakesed ning suunab puhta õhu kasutaja nina- ja suupiirkonda. Seadme kasutuselevõtt tähendab respiratoorsete ehk õhu kaudu levivate allergeenide, sh õietolmu, tolmulestade, hallituste või lemmiklooma kõõmas sisalduvate valkude suhtes tundlikele inimestele hüppelist elukvaliteedi tõusu.

Eestlaste loodud uuele allergiavastasele seadmele on andnud sertifikaadi Euroopa allergiauuringute keskus ECARF ja maailma juhtiv sertifitseerimisfirma SGS. Kliiniliste testide tulemusel eemaldas Respiray Wear A+ 99,9% õhus leiduvatest allergeenidest ja tõestas end ka tõhusa ravimivaba lahendusena kevadise pollinoosi ehk õietolmuallergia vastu.

„Meie kliinilised testid näitasid, et seade pakub allergiate eest kõrget kaitset ka päevadel, mil õietolmu kontsentratsioon õhus on väga kõrge,“ kinnitas Euroopa allergiauuringute keskuse esimees ja professor Karl-Christian Bergmann.

Foto: Respiray

Respiray tegevjuhi Karl Gustav Annuse sõnul sündis seade tema isiklikust murest leida leevendust allergiatele. „Oleme käesolevat seadet testinud ja arendanud juba üle kahe aasta ning loonud lõpptooteni jõudmiseks 117 erinevat prototüüpi. Protsessi käigus testisime seadme õhuvoolu liikumist ja kiirust, et tekitada nende kahe koostoimel näo ette allergiavaba puhta õhu tsoon,“ rääkis Annus, kelle sõnul viidi arendustegevusi läbi ka Tartu Ülikooli füüsika instituudis sealsete teadlaste abiga.

Muuhulgas pöörati uue seadme arendamisel tähelepanu ka kasutajamugavusele, mille tulemusel kaalub Respiray allergiavastane seade kõigest 250 grammi. Respiray Wear A+ eelmüük algas Indiegogo platvormil 31. jaanuaril. Tootmine stardib veebruaris ja kõige esimesed seadmed jõuavad Indiegogo toetajateni veebruari lõpus, mil algab ka kevadine õietolmuallergia hooaeg.

Foto: Respiray

Maailma allergiaorganisatsiooni andmeil kimbutab õietolmust, tolmulestadest ja hallitusseente eostest põhjustatud allergiline nohu 400 miljonit inimest maailmas. Eestis puudutab probleem umbes kümnendikku elanikkonnast.

Allergilisele nohule viitab rohke vesine eritis ninast, ninasügelus, aevastamine, kipitustunne ninas, ninakinnisus ning lõhna- ja maitsetundlikkuse häired. Peale selle võivad muret valmistada sügelevad, punased ja turses silmad ning pisaravool.

Tegemist on Eesti terviseidu teise tootega. Kaks aastat tagasi tõi Respiray turule innovaatilise kaela ümber kantava koroonaviiruse osakesi ja baktereid hävitava õhupuhasti, mis on pälvinud ka mitmeid rahvusvahelisi innovatsiooniauhindu.

Respiray investorite ringi kuuluvad Indrek Neivelt ja Jaan Tallinn. Eesti terviseidu missiooniks on oma toodete abil muuta puhas õhk kõigile kättesaadavaks.

Head Uudised GoodNews