Home Kunst Kunstioksjon HAUS GALERII SÜGISOKSJON! Eduard Ole “Hilissügine maastik” on kui pilguheit aknast välja
HAUS GALERII SÜGISOKSJON! Eduard Ole “Hilissügine maastik” on kui pilguheit aknast välja

HAUS GALERII SÜGISOKSJON! Eduard Ole “Hilissügine maastik” on kui pilguheit aknast välja

Eduard Ole. Hilissügisene maastik 1944. akvarell vm 28 x 46 cm (raamitud)
Eduard Ole. Hilissügisene maastik
1944. akvarell vm 28 x 46 cm (raamitud)

Juba homme leiab Haus Galeriis aset sügisoksjon, kus kunstirahva ette tuuakse 54 Eesti kunsti paremikku kuuluvat teost, nende hulgas ka Eduard Ole akvarell “Hilissügisene maastik” aastast 1944.

Eduard Ole (1898 – 1995) sai oma kunstihariduse Eestist küllaltki kaugel. 1914. aastal astus ta Penza kunstikooli, mille lõpetas 1918. aastal joonistusõpetaja kutsega. Penza polnud sel ajal mingi inimestest ja issandast mahajäetud kolgas, vaid seal asuv kunstikool oli Peterburi Kunstiakadeemia filiaal, mille tõttu külastasid selle õpilased tihti Peterburi ja Moskva galeriisid ning muuseume ja olid elava ning toimiva kunstieluga pidevalt seotud. Nimetatud õppeasutus jääbki ainsaks, kus Eduard Ole korraldatud kunstiõpet sai ja edaspidi laskis ta elul ja maailmal ennast õpetada, tehes pikki reise mööda Euroopat ja viibides korduvalt Pariisis. Ilmselt selline konventsioonidest puutumatus ja julgus katsetada (ja ka eksida) seab Eduard Ole eraldi kohale oma kaasaegsete kunstnike seas.

1944. aastal jõudis Eduard Ole viimaks oma põgenemisteel sõja ja muutuva riigikorra jalust, Rootsi. Ükski lahkumine pole kerge, aga kunstnikul tuli peale kodumaa jätta hüvasti ka oma abikaasaga, kellel ei õnnestunudki oma mehele järgneda ja nende taaskohtumine leidis aset alles 1990. aastal. Seda isiklikku kurbust õhkub ka käesoleval oksjonil olevast akvarellist. Nappide värvitoonide, mullakarva pruunide ja jääsinise abil luuakse õrn ja igatsev atmosfäär. Kunstnik toob meieni osavate pintsliliigutustega teisel pool järve virvendava asula, millele vastandub esiplaanil väänduv männipuu.

Seda teost vaadates tundub sobiv meenutada Kalju Lepiku kirjutatut kunstniku 90. sünnipäeva puhul: Kaardistada värvide maa/ Avastada valguse ja pimeduse jõgede algusallikad/ Joonistada sirgjoon lõpmatusse/ See on Eduard Ole.

30. oktoobril algusega kell 18.00 läheb Haus Galeriis aadressil Uus tänav 17, Bremeni käigus, enampakkumisele suurejooneline valik Eesti nimekaimate kunstnike teoseid. Töödega saab galeriis tutvuda ka praegu. Rohkem infot leiab Haus Galerii koduleheküljelt!

Järvi Pust

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *